muratgucyilmaz @ gmail.com

Kim ne derse desin; nüfus ve kaynak kıyaslaması yapıldığında muhteşem bir gelecek bizi bekliyor. Gençliğimiz ve dinamizmimiz dünya ölçeğinde oldukça olumlu mesajlar veriyor. Ülkemizde güzel etkinliklerin gelenekselleşmeye başlaması da bu açıdan önemli. Bu yarışmalar; irfan kültüründen beslenen insanlarımızın dinamizmini yeniliyor, yeni tecrübelerin ortaya çıkmasını sağlıyor. Her tecrübe yarınlarımızın sağlıklı inşasında önemli birer tuğla vazifesi görüyor.

Gelenekselleşerek eğitim ve kültür adına oldukça önemli bir mevzi kazanan “Ufka Yolculuk Yarışması” bu yıl 9. kez yapılıyor. Kolay değil, kurumsallaşmaya doğru emin adımlarla gidilen dolu dolu bir dokuz yıl.

Ben sözü biraz da bu yarışmayı düzenleyen arkadaşlara bırakmak isterim; şöyle diyorlar:

“Merhaba

2013 yılından bugüne; doğru kaynaktan, doğru bilgiye, kolayca ulaşabilmeniz için on binlerce gönüllüsü ile çalışmalarını sürdüren “Ufka Yolculuk” bu yıl da "Sağlıklı Yaşam" için harekete geçti.

Bu kapsamda dokuzuncusu düzenlenen yarışmada doğal ve sağlıklı beslenme, günlük egzersiz ve aktiviteler, uyku düzeni, bağışıklık sistemi ve hastalıklardan korunma, koruyucu hekimlik uygulamaları, öz denetim ve ruh sağlığı, aile içi iletişim, temizlik gibi birçok konunun üzerinde durularak “Sağlıklı Yaşam” kavramının önemine değiniliyor.

Her gün birçok konuda karar vermek ve bu kararların da sonuçlarıyla yaşamak zorunda kalıyoruz. Hem beden ve ruhun hem de sosyal çevrenin etkilediği yaşamın sağlıklı ve kaliteli bir şekilde sürdürülmesi, her bireyin hayattaki en büyük önceliği konumuna geliyor.

Yaşadığımız süreçlerin de hepimize gösterdiği gibi; en büyük ödülün sevdiklerimizle ve sağlıkla yaşamak olduğunu artık çok iyi biliyoruz. Sağduyumuz bize sağlığımıza dikkat etmemiz, çevremize duyarlı olmamız ve sevdiklerimizle daha çok zaman geçirmemiz gerektiğini fısıldıyor.

O içimizdeki sese kulak vermenin zamanı geldi.

9. Ufka Yolculuk “Sağlıklı Yaşam Yarışması”na; alanında uzman akademisyen, çocuk kitabı yazarı ile çizerlerinin ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerine yönelik, titizlikle hazırladığı kitaplarla ve sağlıklı yaşam için oku, sağlıklı yaşamı seç, sağlıklı yaşam için harekete geç parolasıyla tüm katılımcılarımızı bekliyoruz.”

Yarışma seven tüm okurlarımız şu adresten yarışmaya katılabilirler: https://www.ufkayolculuk.com/

Sağlıcakla kalın…