nilufer.ruzgar @ btu.edu.tr

Bir süredir yeni gündemimiz, dünyanın en işlek ticaret yollarından biri olan Mısır’ın Süveyş Kanalı’nın Evergreen isimli (dört futbol sahası büyüklüğünde) bir geminin karaya oturmasından mütevellit kapanmış olması.

Neden gündem olduğuna bakacak olursak da elbette petrol fiyatlarının yükselmiş oluşu ön plana çıkıyor; zira tüm deniz petrolünün %5-%10 gibi bir oranı Süveys Kanalı üzerinden taşınmakta ve bu tıkanıklık sebebiyle petrol sevkiyatlarında günlük 3 ila 5 milyon varil petrol sevkiyatı askıya alınmakta.

Dünya ticaretinin yaklaşık %13lük oranını temsil eden Süveyş Kanalının geçici de olsa tıkanmış olması ve bu tıkanıklığın giderilmesinin –en az- birkaç hafta sürecek olması küresel tedarik zincirini derinden sarsarak, öncelikle verilen siparişlerin gecikmesi olmak üzere verilen ve verilmeye niyetlenilen tüm siparişlerin fiyatında bir artışa sebebiyet verecek.

Pandemi sürecinde halkımızın kendisini online alışverişe verdiği bir gerçek. Bu durum sadece mutfak alışverişi ve benzeri zaruri ihtiyaçlardan ibaret kaldığı sürece sıkıntı yaşanacak olmasa da evden çalışmaya başlayanlarda, çalışmayanlarda ve öğrencilerde eve kapalı kalmaktan dolayı psikolojik olarak oyalanma ve daha da önemlisi bir şeyler satın almanın vermiş olduğu mutluluğu yaşama durumları bu kanal tıkanıklığı sebebiyle tersine dönecek gibi..

Tutunacak bir dal olarak kendimizi alışverişe vurmuşken artan fiyatlara mı üzülüp sinirlensek bir türlü elimize ulaşmayan siparişlerimize mi üzülüp sinirlensek bilemeyeceğimiz bir duruma düşeceğimiz ve deyim yerindeyse kalan tek atımlık kurşunumuzun da Panama bandıralı bir gemi tarafından, kendilerinin de istemediği ve de bir an evvel kurtulmak istedikleri bir durum vesilesiyle harcanacağına isyan edeceğimiz hem açık hem de üzücü bir gerçek.

Vel hasıl kıymetli okuyucular, aynen Evergreen’in durumunda da olduğu gibi bu hayatta rüzgar her zaman istediğimiz yönden esmez, bazen öyle ters eser ki ne olduğumuzu şaşırırız, alt üst oluruz. Ama ne demiş Şems-i Tebrizi: “Düzenim bozulur hayatım alt üst olur diye endişe etme, nereden biliyorsun hayatının altının üstünden daha iyi olmayacağını?

Sevgiyle kalın,

Dr. Nilüfer Rüzgar