Yerelin Sesi, Genelin Yansıması
Yerelin Sesi, Genelin Yansıması

Zirvedeki Kadınlar ‘Başarırsın Çünkü Kadınsın’ Dedi

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) çatısı altında faaliyetlerini sürdüren TOBB Bursa Kadın Girişimciler Kurulu (KGK) tarafından online ortamda düzenlenen ‘Zirvedeki Kadınlar’ etkinliğinin üçüncü ve son oturumu ‘Yön Veren Kadın – İş Hayatında Kadın Yönetici Olmak’ konusu ile gerçekleştirildi. “Başarırsın Çünkü Kadınsın” mottosuyla düzenlenen dijital zirvenin kapanış oturumu gerçekleştirildi. TOBB Bursa Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı […]

25 Haziran 2020 - 11:07 'de eklendi ve 1892 kez görüntülendi. A+A-

Zirvedeki Kadınlar ‘Başarırsın Çünkü Kadınsın’ Dedi

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) çatısı altında faaliyetlerini sürdüren TOBB Bursa Kadın Girişimciler Kurulu (KGK) tarafından online ortamda düzenlenen ‘Zirvedeki Kadınlar’ etkinliğinin üçüncü ve son oturumu ‘Yön Veren Kadın – İş Hayatında Kadın Yönetici Olmak’ konusu ile gerçekleştirildi.

“Başarırsın Çünkü Kadınsın” mottosuyla düzenlenen dijital zirvenin kapanış oturumu gerçekleştirildi. TOBB Bursa Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Sevgi Saygın’ın moderatörlüğünde yapılan zirvede BRN Yatak Kurucusu ve Kayserispor Başkanı Berna Gözbaşı ile Erdek Ticaret Odası Başkanı Özlem Sarı ilham veren başarı hikayelerini katılımcılarla paylaştı. Zirveye BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, BTSO Yönetim Kurulu Üyesi Muhsin Koçaslan ve TOBB KGK İcra Kurulu Üyeleri de katıldı.

“KADINLARIN EKONOMİYE KATKISINI ARTIRMAYI HEDEFLİYORUZ”

Zirvenin açılış konuşmasını gerçekleştiren BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Oda olarak kadın girişimciliğin geliştirilmesine büyük önem verdiklerini söyledi. Ülke nüfusunun yüzde 50’sini oluşturan kadınların ekonomideki etkilerinin nüfusla doğru orantılı olmadığına dikkati çeken Başkan Burkay, “Ülkemizde kentleşme oranları yükseliyor. Nüfusumuzun yüzde 80’i kentlerde yoğunlaşmış durumda. Ancak özellikle kadınlarımızı ekonomiye yeterince dahil edebilmiş değiliz. AB ülkelerinde kadınların üretime katılımı yüzde 60 seviyesindeyken Türkiye’de bu oran yüzde 30’larda. 3 milyonu aşkın nüfusa sahip, 26 milyar dolar dış ticaret hacmine ulaşmış, Birleşmiş Milletler’e üye 121 ülkeden daha fazla ihracat yapan Bursa gibi gelişmiş bir kentte de kadınların ekonomiye katkısı daha fazla olmalı. Bu yüzden Bursa Kadın Girişimciler Kurulu önemli bir sorumluluk üstleniyor. BTSO olarak bizler de kurulumuzun projelerine her türlü desteği vermeye devam edeceğiz.” dedi.

‘BAŞARIRSIN ÇÜNKÜ KADINSIN’ DİYEREK GÜÇLÜ BİR MESAJ VERDİK

TOBB Bursa KGK Başkanı Sevgi Saygın, kurul olarak düzenledikleri zirve ile Türkiye’nin geleceğine katkı sağlayacak önemli bir adım attıklarını söyledi. Zirveye katılan tüm konuşmacıların geleceğin Türkiye’sini inşa ederken kadınların ne denli belirleyici olacağını gösterdiğini ifade eden Saygın, “Özellikle çalışma hayatında köklü değişikliklerin yaşanacağı salgın sonrasında ekonomiye mutlaka daha fazla ‘kadın eli’ değmesi gerektiğini düşünüyoruz. Örnek başarı hikayelerinin paylaşıldığı zirvemiz, girişimci kadınlarımız için önemli bir motivasyon kaynağı olacaktır. ‘Başarırsın Çünkü Kadınsın’ diyerek başladığımız bu yolculuğa mesajlarıyla güçlü bir destek veren BTSO Yönetim Kurulu Başkanımız İbrahim Burkay’a, kıymetli konuşmacılarımıza, İcra Kurulu Üyelerimize, Doğu Marmara Bölgesi İcra Kurulu Başkanlarımıza ve Bursa’daki dernek başkanlarımıza çok teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

POZİTİF AYRIMCILIK BEKLEMEYİN

BRN Yatak Kurucusu Berna Gözbaşı, kadınların ticarette ve hayatın her alanında bulunmasını önemsediğini belirtti. Kadınların iş yaşamında çalışarak ve hak ederek görev üstlenmesinin önemine değinen Berna Gözbaşı, hayatı boyunca hiçbir zaman pozitif ayrımcılık beklemediğini anlattı. İlk olarak Kayseri’deki çinkokurşun fabrikasında işe başladığını söyleyen Gözbaşı, “Yeni özelleşen bir fabrikaydı. Fiyatlar Londra Metal Borsası’nda belirlenmesine rağmen biz o dönemde borsa fiyatlarından habersiz şekilde üretim yapıyorduk. Bunun üzerine Londra’ya giderek borsa işlemlerini öğrendim. Fabrikanın 3 yıl sonra kapanmasıyla kendi danışmanlık firmamı kurdum. Metal ile ilgili firmalara danışmanlık vermeye başladım. Ancak bu dönemde pek çok ekonomik kriz yaşadık. Devalüasyon olmasıyla ihracata yöneldim. Kayseri’de çoğu firmanın dış ticaret birimleri yoktu. Firma kataloglarını toplayarak Tanzanya’ya, Gana’ya, Nijerya’ya giderek fuarlara katıldım. Sonradan öğrendim ki Nijerya güvenli bir ülke olmadığı için erkekler bile oraya koruma ile gidiyormuş. Kayseri ile Afrika arasındaki ticaret köprüsünü başlatanlardan biri oldum.” dedi.

AVRUPA’NIN EN BÜYÜK YATAK İHRACATÇILARINDAN BİRİ OLDU

Afrika seyahatlerinden birinde kendisinden yatak kumaşı istenmesiyle yatak üretim fikrinin oluşmaya başladığını anlatan Gözbaşı, ilk etapta fason üretim yaptırdığını ancak üretim kalitesinden memnun kalmadığı için kendi iş yerini kurmaya karar verdiğini söyledi. Yatakları online satışa ve ihracata daha uygun hale getirecek paketleme yöntemleri geliştirdiklerini ifade eden Gözbaşı şöyle devam etti: “800 metrekarede 10 çalışan ile üretime başladık. Dünyada üretilen bütün yataklardan numune yaptırdım. O esnada küçük bir stantla bir fuara katıldım ve çok ilgi gördü. İhracata bu şekilde başladık. Avrupa’dan lokal üreticilerle yarı mamül üretimi ortaklıkları kurduk. Şu anda Türkiye’nin en büyük yatak üreticisiyiz. Bine yakın çalışanımız var. Sadece Türkiye’nin değil Avrupa’nın en büyük ihracatçıları arasında yer alıyoruz.”

NETWORK’ÜNÜZÜ GENİŞLETİN

İş hayatında network’ün önemine değinen Berna Gözbaşı, kadınlara iş dünyası kuruluşlarında aktif görev almaları tavsiyesinde bulundu. Gözbaşı, “Network’ünüzü mutlaka genişletin. Dünyada çok fazla arz var. Herkes her şeyi bir şekilde üretebiliyor. Bunu satabilmek önemli. Bu yüzden network’ünüzü genişletin, sürekli iş bağlantıları yapın. TİM, TOBB, DEİK, oda ve borsalarda mutlaka görev alın. Artık fuarlar o kadar etkin değil. Sektörün en büyük ihracatçısıyım ama neredeyse hiçbir fuara katılmaz hale geldim. Her şey elektronik ortamda yürüyor. Özellikle pandemi sonrası dijital fuarlar, ikili iş görüşmeleri başladı. DEİK olarak bunları düzenliyoruz. Rekabet çok ancak kanal da çok. Kadınların bunları iyi değerlendirmesi lazım.” ifadelerini kullandı.

KAYSERİSPOR BAŞKANI OLMAM TÜM DÜNYADA SES GETİRDİ

Kayserispor’un başkanlık koltuğuna oturması ile ilgili süreci de anlatan Gözbaşı, “Kayseri’de insanları birleştiren en önemli değerlerden biri Kayserispor. Başkan olmam tüm dünyada çok ses getirdi, Times’a kadar haber oldu. Şu an alıştım. Kulüpler, camialar, basın birçok şeyle baş etmeyi öğrendiğim bir tecrübe oldu. Göreve geldiğimde ‘Ofsayt nedir bilmek zorunda değilim, onu bilmesi gereken oyuncular ve hakemler, benim işim kulübü yönetmek’ demiştim. Ülkemizde futbol kulüpleri ne yazık ki iyi yönetilmiyor. Süper Lig takımlarının mevcut gelirleriyle borca batması mümkün değil. Buna kötü yönetimler yol açıyor. Kayserispor şu an ligde kalmak için elinden geleni yapıyor. Tamamen bir aile ortamı oluşturmayı başardık. İlk devredeki kötü sonuçlara rağmen düşmemek için son saniyeye kadar mücadele etmeye devam edeceğiz.” dedi.

KADINLARIN KEŞFEDEMEDİĞİ ÇOK FAZLA KABİLİYETİ VAR

Erdek Ticaret Odası Başkanı Özlem Sarı, kadın yönetici sayısını artırmaya yönelik kota uygulanmasına karşı olduğunu söyledi. Bu tarz uygulamaların kadınlardan kaynaklı olarak ortaya çıktığını düşündüğünü belirten Özlem Sarı, “Kadınlar hiçbir şey istemiyor, önlerine sunulsun diye bekliyorlar. Halbuki kadınların keşfedemediği çok fazla kabiliyeti var. Kadınların bu yeteneklerini gün yüzüne çıkarmayı, başarıya ulaşabileceklerini hissettirmelerini sağlamaya çalışıyorum. Erdek Ticaret Odası Başkanlığı seçilmem de bunun sonucunda oldu. Kadınlardan ticaret odası başkanı olmaz algısına rağmen 2009 yılında seçimlere girerek önce başkan yardımcısı ardından 2013 yılında Başkan seçildim. İki dönemdir bu görevi yürütüyorum. Bölgenin zenginliklerini tanımak, yapacağım çalışmaları planlamak için araştırma yaparken coğrafi işaret tescili ile karşılaştım. Erdek Ticaret Odası ve Bereketli Eller Kadın Kooperatifi işbirliğiyle Kapıdağ Mor Soğanı için coğrafi işaret tescili aldık. Kadınların ekonomiye katılması noktasında çok önemli çalışmalar yapıyoruz.” dedi.

Kadınların birçok işi aynı başarıyla yapabilme özelliğine sahip olduğuna dikkati çeken Özlem Sarı, “Kadın azmettiği zaman başarı geliyor. Bunun için istemek, adım adım devam etmek gerekiyor.” şeklinde konuştu.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
İnegöl’de Akıllı Dönüşüm Sürüyor İnegöl’de Akıllı Dönüşüm Sürüyor...

İnegöl Belediyesi, daha yaşanabilir ve temiz bir İnegöl için hizmetlerini teknoloji ile birleştirerek verimliliği arttırıyor. Bu adımla...

Ankara Caddesi’nden Gökdere’ye Lambasız Geçiş Ankara Caddesi’nden Gökdere’ye Lambasız ...

Osmangazi Belediyesi, Ankara Caddesi’nden Gökdere Caddesi’ne geçişi sağlayan Mahmudiye Caddesi’ndeki trafik yoğunluğunu azaltmak adına ...

İnegöl’de hayvan pazarında hareketlilik başladı İnegöl’de hayvan pazarında hareketlilik ...

Bölgenin en büyük hayvan pazarlarından biri olan İnegöl Belediyesi Hayvan Pazarında kurban bayramı öncesi hareketlilik başladı. Belediy...

Kestel’de Vatan Kahramanları Anıldı Kestel’de Vatan Kahramanları Anıldı

Kestel Belediyesi ve Kestel Kaymakamlığı, 15 Temmuz 2016 gecesi yaşanan hain darbe girişiminin 4. yıl dönümünde düzenlediği bir dizi et...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Başkan Dündar’dan 15 Temmuz Mesajı Başkan Dündar’dan 15 Temm...

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, 15 Temmuz Demokra...

Bu ülkede kim ekonomik kriz var diyor… Bu ülkede kim ekonomik kr...

Özellikle ülkemizde bazı çığırtkanlarının bu ülkede kriz var...

Sıra geldi diyabet ve obezite ile mücadeleye… Sıra geldi diyabet ve obe...

Dünyayı tehdit eden salgının belini kırmak için ülkelerin ta...

İnegöl’de Akıllı Dönüşüm Sürüyor İnegöl’de Akıllı Dö...

İnegöl Belediyesi, daha yaşanabilir ve temiz bir İnegöl için...

Ankara Caddesi’nden Gökdere’ye Lambasız Geçiş Ankara Caddesi’nden Gökde...

Osmangazi Belediyesi, Ankara Caddesi’nden Gökdere Caddesi’ne...

İnegöl’de hayvan pazarında hareketlilik başladı İnegöl’de hayvan pazarınd...

Bölgenin en büyük hayvan pazarlarından biri olan İnegöl Bele...

Kestel’de Vatan Kahramanları Anıldı Kestel’de Vatan Kahramanl...

Kestel Belediyesi ve Kestel Kaymakamlığı, 15 Temmuz 2016 gec...

Mudanya’da sahillere estetik dokunuş Mudanya’da sahillere este...

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından sahillerde düzenleme ...

Bursa’da Sanayi Üretim Tesislerinde Antikor Testleri Devam Ediyor Bursa’da Sanayi Üretim Te...

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) öncülüğünde, Bursa’da ü...

Yıldırım’da 15 Temmuz şehidinin yakınları yanlız bırakılmıyor Yıldırım’da 15 Temm...

Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, şehitlerin emanetler...

Başkan Taban’dan İnegölspor’a 1 Milyon Prim Sözü Başkan Taban’dan İnegölsp...

İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban, Spor Toto 2. Lig Beyaz ...

Osmangazi Çalışıyor Kaldırımlar Güzelleşiyor Osmangazi Çalışıyor Kaldı...

Osmangazi Belediyesi, Hamitler Mahallesi’nde yürüttüğü bordü...

BUÜ’lü akademisyenler yeni bir bakteri türü keşfetti BUÜ’lü akademisyenler yen...

Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) Veteriner Fakültesi Su Ürünl...

TEKNOLOJİ HABERLERİ