Yerelin Sesi, Genelin Yansıması
Yerelin Sesi, Genelin Yansıması

Yılın yazarı etkinlikleri dijitalde

Nilüfer Belediyesi’nin bu yıl Fakir Baykurt ile sürdürdüğü yılın yazarı etkinlikleri, koronavirüs pandemisi nedeniyle dijital platformlarda yapılıyor.     2020 yılını, Türk ve dünya edebiyatında özel bir yere sahip olan yazar Fakir Baykurt’a adayan Nilüfer Belediyesi, yıl boyunca usta yazarı ve eserlerini tanıtacak etkinlikler düzenliyor. Ancak bu yıl koronavirüs pandemisi nedeniyle etkinliklerin şekli değişti. Daha önce […]

10 Temmuz 2020 - 14:02 'de eklendi ve 2668 kez görüntülendi. A+A-

Yılın yazarı etkinlikleri dijitalde

Nilüfer Belediyesi’nin bu yıl Fakir Baykurt ile sürdürdüğü yılın yazarı etkinlikleri, koronavirüs pandemisi nedeniyle dijital platformlarda yapılıyor.

 

 

2020 yılını, Türk ve dünya edebiyatında özel bir yere sahip olan yazar Fakir Baykurt’a adayan Nilüfer Belediyesi, yıl boyunca usta yazarı ve eserlerini tanıtacak etkinlikler düzenliyor. Ancak bu yıl koronavirüs pandemisi nedeniyle etkinliklerin şekli değişti. Daha önce toplantı salonlarında, kütüphanelerde ve açık alanlarda çok sayıda kişinin katılımı ile düzenlenen “Yılın Yazarı” etkinlikleri, bu yıl ilk defa dijital platformlarda yapılıyor.

Yılın Yazarı Fakir Baykurt etkinlikleri kapsamında Hakan Akdoğan yürütücülüğünde farklı zamanlarda düzenlenen Yazı Atölyesi, dijital ortamda olmasına rağmen büyük ilgi gördü. Atölye,  Fakir Baykurt’un “Barış Çöreği” isimli kitabı odağında gerçekleştirildi. Şimdiye kadar 155 kişinin katıldığı Yazı Atölyesi yıl boyunca farklı katılımcılarla devam edecek. Nilüfer Belediyesi Kütüphaneleri, atölyeye katılan herkese Fakir Baykurt’un kitaplarından armağan ediyor.

Nilüfer Belediyesi Kütüphaneleri’nin koronavirüs pandemisi öncesinde planladığı “Yılın Yazarı” söyleşilerinin bir kısmı da yine dijital ortama taşındı.  Bu kapsamda düzenlenen “Öğretmen Olarak Yazmak” isimli söyleşiye katılan Murat Özyaşar, Özlem Narin Yılmaz ve Öner Yağcı, Fakir Baykurt odağında, öğretmen olarak yazma deneyimini tartıştılar. Söyleşiye katılanlara Fakir Baykurt’un yaşam öyküsünden oluşan kitap setinden hediye edildi.

Etkinlikler devam ediyor

Nilüfer Belediyesi Kütüphaneleri “Yılın Yazarı Fakir Baykurt” etkinliklerini 2020 yılı sonuna kadar sürdürecek. Bu etkinlikler kapsamında tiyatro sanatçıları, Fakir Baykurt okumaları da yaptı. Kafa Sahne’den Eray Soykan “Yazar” isimli öyküyü, Ekim Sanat Tiyatrosu’ndan Yasemin Akyüz “Barış Çöreği” adlı öyküyü, Arena Sahne’den Tolunay Cezairlioğlu “Az Daha Boğuluyordum” isimli öyküyü, Burç Gösteri Merkezi’nden Sabahattin Kılıç “Bir Karnaval Öyküsü” isimli öyküyü, Tiyatro Nisan’dan da Aysun Akbal “Altın Beşik” isimli öyküyü seslendirdi. Bu öyküler Nilüfer Belediyesi’nin dijital ortamdaki hesaplarından önümüzdeki hafta paylaşılacak.

Fakir Baykurt’un mezunlarından biri olduğu Köy Enstitüleri bağlamında, Nilüferli gençlerle bir sözlü tarih çalışması da yapılacak. Bu çalışmada video dökümantasyon yöntemi kullanılacak. “Hüseyin Çağlar İnce ile Doğada Bir An” etkinliğiyle köyden ve kentten gelecek çocuklarla doğada buluşma gerçekleştirilecek. Çocuk kitapları yazarı, gazeteci Ömür Kurt da, yine Köy Enstitüleri bağlamında kırsaldaki çocuklarla salgın önlemleri altında, sosyal mesafe korunarak bir araya gelecek.

Yarışmalara başvuru süresi uzatıldı

Yılın Yazarı Fakir Baykurt etkinlikleri kapsamında her yıl yapılan Fakir Baykurt Öykü Ödülü süreci de devam ediyor. Yarışmaya başvurular 4 Eylül’e kadar sürecek.

Fakir Baykurt’un dil ve üslûbunu, eserlerini farklı disiplinlerde incelemek, yazarın genç kuşak tarafından daha yaygın biçimde tanınmasını sağlamak, yazarın yaşadığı yıllardan bugüne eserlerinin genç zihinlerde yarattığı görsel algıyı belgelemek amacıyla düzenlenen Liselerarası Kitap Kapağı Tasarım Yarışması’nın son başvuru tarihi de

23 Kasım 2020’ye kadar uzatıldı. Yarışmanın ödül töreni de 11 Aralık 2020 Cuma günü Nilüfer Belediyesi Nâzım Hikmet Kültürevi’nde yapılacak.

Nilüfer Belediyesi’nin Yılın Yazarı etkinlikleri kapsamında geleneksel olarak yıl sonunda düzenlediği kapsamlı sempozyum da pandemi sürecinin devam etmesi halinde, internet üzerinden gerçekleştirilecek.

 

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Bursa’nın Kültür Hazineleri Ayağa Kalkıyor Bursa’nın Kültür Hazineleri Ayağa Kalkıy...

Tarihi mirasın korunmasına yönelik gerçekleştirdiği çalışmalarla eski Bursa’yı ortaya çıkaran Osmangazi Belediyesi, Tayakadın Mahallesi...

Öğrenciler “Altın Bilezik” Dedi, İş Dünyası Sevindi… Öğrenciler “Altın Bilezik” Dedi, İş Düny...

Liselere Geçiş Sistemi (LGS) sınav sonuçlarına göre, meslek liselerinin yıldızının parlaması ve yerleşen öğrenci sayısının önceki yıla ...

Yıldızlar kupayla döndü Yıldızlar kupayla döndü

Bursa Büyükşehir Belediyespor Atletizm Yıldız Kadın takımı, U18 Atletizm Ligi’ni üçüncü sırada tamamladı. Türkiye Atletizm Federasyonu ...

T2’de ihale tamam sıra imalatta T2’de ihale tamam sıra imalatta

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın Haziran ayında 7 büyük proje arasında açıkladığı ve ihalesinin en geç 31 Ağustos’a ka...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Bursa’nın Kültür Hazineleri Ayağa Kalkıyor Bursa’nın Kültür Hazinele...

Tarihi mirasın korunmasına yönelik gerçekleştirdiği çalışmal...

Öğrenciler “Altın Bilezik” Dedi, İş Dünyası Sevindi… Öğrenciler “Altın Bilezik...

Liselere Geçiş Sistemi (LGS) sınav sonuçlarına göre, meslek ...

Yıldızlar kupayla döndü Yıldızlar kupayla döndü...

Bursa Büyükşehir Belediyespor Atletizm Yıldız Kadın takımı, ...

T2’de ihale tamam sıra imalatta T2’de ihale tamam sıra im...

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın Haziran ay...

Yıldırımlılar Sabah Sporuyla Sağlıklı Yaşıyor Yıldırımlılar Sabah Sporu...

Yıldırım Belediyesi sağlıklı ve zinde yaşam için spor kültür...

Yıldırım’da Gürültüye ‘Sıfır’ Tölerans Yıldırım’da Gürültüye ‘Sı...

Yıldırım Belediyesi, ilçe sakinlerinin sağlığını korumak ve ...

Başkan Taban Basın Halkla İlişkiler Ekibiyle Buluştu Başkan Taban Basın Halkla...

Belediye Başkanı Alper Taban, belirli aralıklarla yapılan bi...

Osmangazili Atletler Hız Kesmiyor Osmangazili Atletler Hız ...

Osmangazi Belediyespor Atletizm Takımı sporcuları, Spor Toto...

Yaz geceleri tiyatro ile başka güzel Yaz geceleri tiyatro ile ...

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin ‘Sanat Mahallemde’ etkinlikl...

Bursa’da Göçebe Oyunları heyecanı Bursa’da Göçebe Oyunları ...

Bu yıl Bursa’da yapılacak olan ancak pandemi nedeniyle önümü...

TEKNOLOJİ HABERLERİ