Ey Gözümün Nuru ‘’NAMAZ’’

11 ay önce
3.858 kez görüntülendi

Ey Gözümün Nuru ‘’NAMAZ’’

Dünyanın; bitmek bilmeyen dert,sıkıntı ve kederinden kurtulmak mı istiyorsun ? Bu hayat seni çok mu yıprattı?Yıllardırdır çaba gösterip elde ettiğin maddi kazançların, aruzlayıp kavuşmak istediğin iç  huzuru vermiyor mu? Nefsinin bitmek bilmeyen heva ve hevesleri seni çok mu rahatsız ediyor?Alışılagelmiş rahatsız olduğun,ama bir türlü de bırakamadığın suî ahlakın seni çok mu yıpratıyor?

Gel değerli  kardeşim buyur gel…Öncelikle yaradılış üzere insanoğlunun yemeye, içmeye ve havayı teneffüs etmeye ihtiyacı vardır.Bedenimizi ayakta tutmakla vazifeli olan ruhun ise; manen yeme ve içme gibi gereksimlerivardır.Bugereksimleri karşılayabilecek ruhun ise; tek bir şeye ihtiyacı vardır ve o ihtiyaç ise, tabiki de ‘’Rabbimize karşı kulluk şuurunu ve vazifesini  idrak’’ edebilmekten geçer.Çünkü biliyoruz ki kalpler ancak Allah’ı anmakla mutmain olur.

Evet değerli kardeşim;Rabbimize karşı kulluk vazifemizi ifa ettiğimiz takdir de,insanınrûhî yapısı üzerinde pekçokmüsbet tesiri olacaktır. İbadetlerin her biri ayrı bir keyfiyet taşır ve her biri ruhlara verilen mânevî birer gıdâ ve vitamin mahiyetindedir.Kulluk vazifesini yerine getiren bir mü’min, mânen kuvvetli olur ve gönül huzûru içinde yaşar. Hayatta karşılaştığı, zorluklar ve imkânsızlıklar karşısında hiçbir şekilde ümitsizliğe kapılmaz ve hayatın getirdiği bütün zorluklarda dahi strese düşmez. Bu ibadetlerin en birincisi,en mühimi ise ‘’Namaz’’dır.Efendimizin buyurduğu hadislerden de anlaşılacağı üzere ’’Namaz dinin direğidir’’”Namazmü’mininmiracıdır”.Namaz o kadar büyük ve mühim bir nimettir ki,bir kere şu fani dünyanın bütün sıkıntılarının,dert ve kederlerinin hiçbir anlam ifade etmediğini,bunca sıkıntı ve kederi boş yere yudumladığının farkındalığını gösterir bizlere namaz.Nefse ne kadar ağır gelse de ‘’Ruhun’’ en büyük ilacıdır namaz…Nefis öyle ki Dünya da en güzelini,en iyisini yeme içme ve giyme gibi edimlerden büyük zevk alır ve tatmin olur.Ama bunlar ruha hiç hoş gelmez. Ruh nurlarla ve feyizle beslenir. Bunlar da ancak kâmil manada namazda vardır. Namazdaki huzur aç ve susuz bir insanın yiyecek ve içeceğe kavuşması gibidir. Ruhun karnını doyurmak ve susuzluğunu gidermek en başta namazla mümkün olduğu gibi, Ruh Allah’tan ilahi bir nefha (soluk) olduğu için bunlara muhtaçtır.Bunlarsız zayıflar, erir, adeta donup kalır.Ruhu ibadet hayatından yoksun olan bir insan ölü gibidir.Her şeye nefis hesabı ile bakar.Onun için dünya hayatı; en iyi şeyleri yemek, en güzel şeyleri giyinmektir.Bu tür bir yaşam tarzı bizleri hayvanlarla bir seviyede tutar.Hâlbuki ruhumuz aşkın bir anlama sahiptir.Bizler bu fani dünya için değil ebediyet için yaratıldık.Elbette bu dünyanın zevkleri de vardır ama bunlarla her şeyden önce imtihan edilmekteyiz.Yalnız bunlarla yetinmek doğru değildir. Dünyanın zevkleri nefse güzel görünse de ruha sıkıntı bırakırlar.Zira ruh bunların ebedi olmadığını bildiğinden rahatsız olur.Bunlarla tatmin olmaz.Dünya zevklerinin her birisi faniliği sebebi ile bir de kaygı taşırlar. Bu bakımdan verdikleri haz kadar da insanı sıkıntıya sokarlar. Dünyada gerçek huzur sadece ibadetlerden alınır. Bu bakımdan yüce Allah (c.c.) şöyle buyurmaktadır: ‘’Kalpler ancak Allahı’’ anmakla mutmain olur…

Son olarak şunu belirteyim ki her insan güzel görünmek, çevresince beğenilmek ister.Bunun için kendisini süsler, güzel elbiseler giyinir. Bunlar için avuç dolusu para da harcar. Ama dış görünüşten öte bir de ruhun görüntüsü vardır.Ruh her ibadetten ayrı bir gıda alır.Bunlar sadece ruhu beslemekle kalmaz ruha bir de tarif olunmaz güzellikler katar.Namaz kılan kimselerin yüzlerine ve ellerine vuran nurlardan söz etmiyorum.Namaz kılan kimselerin ruhlarındaki huzur duygusunun güzelliğinden bahsediyorum..Bu huzuru yakalamak namına insanlar genellikle kitaplardaki sözlerden ve hocaların vaazlarından ziyade, Namaz kılan insanlardaki huzura imrenerek bu yüce ibadeti yapmak isterler.Eyy güzide din kardeşim gel!! Dünyanın rahatını sıhhatını ve huzurunu yaşamak istiyorsan ‘’Gözümüzün Nuru ‘’Namaz’’da buluşalım…Sevgi Saygı ve Muhabbetlerim ile Hayırlı Bereketli Cumalar….

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık