Bursa’nın Çehresi Değişiyor…

8 ay önce
2.116 kez görüntülendi

Resim bulunamadı

 

Bursa’nın dillere destan yeşilliği, maviyle yeşilin doyulmaz ahengi… Şarkılara, şiirlere, söylevlere, sohbetlere konu olmuştur.
Ne yazık ki sanayileşmenin getirdiği hızlı nüfussal büyüme bu ahengi bozarcasına yeşili maviden, maviyi yeşilden mahzun bırakmıştır.
Uluslararası kentlerle eşanlı bir sanayileşme trendini yakalayamadık. Ancak sanayileşme hareketiyle başlayan hızlı kentleşme kentlileşememe sorununu ortaya çıkardı.
Hızla göç alan sanayileşen kent merkezleri hızlı nüfus artışına bağlı çarpık kentleşmeyi, düzensiz sağlıksız ve nitelikten yoksun yaşamsal alanları oluşturmayı hızlandırdı.
Son dönemde devletin ortaklığı ile sosyal devlet anlayışının tezahürü, hükümetin özverili çalışmaları neticesinde hızla yenilenen, planlanan, projelendirilen kentsel yaşam alanları oluşumunun önü açılmıştır.
Hırpalanmış, yorgun, dağınık kent çehresini değiştirmeyi amaçlayan kentsel dönüşüm devletin anayasal ödevi, vatandaşın ise hakkı olarak göze çarpıyor.

 

Devlet kentsel dönüşümler ile imkanları doğrultusunda anayasal sorumluluğu olan nitelikli, sağlıklı, insan onuruna yaraşır konutlar inşa ederken, vatandaşta devletin sosyal imkanlarına rahatlıkla ulaşma hakkını elde ediyor.

 

Bursa’mızda Yıldırım, Osmangazi ve Nilüfer ilçelerimiz kentsel yenilemeyi büyük bir özveri, heyecan ve istekle gerçekleştiriyor.
Nilüfer’ de daha çok kentsel dönüşüm ranta konu haline gelmiş olsa da; eskiyen konutların optimal bir şekilde kullanılamayan alanları revize edilmesi noktasında iyi bir çalışma örneği sunduğu söylenilebilir.

 

Osmangazi ve Yıldırım, Nilüfer’ e oranla daha çok kentsel dönüşüme ihtiyaç duyan ilçelerimiz.

Zamanın kontrolsüz kentleşmesi bu ilçelerimizi çarpıklık ve düzensizliğin zirvesine taşıyor.

 

Bu nedenle bu iki ilçemiz adeta kentin gettoları haline gelen alanlardan başlayarak, kente yeni bir çehre, yeni bir soluk kazandırmanın heyecanı ve inancıyla kentsel dönüşüm çalışmalarına hız vererek ilerlemek durumdadır.

 

Yıldırım özeline bakacak olursak bu işi ciddiye alan ve bu temelden gelen teknik bilgi bakımından donanımlı bir başkanın varlığı büyük bir şanstır.

Gerçekleştirdiği ve olumlu neticelenen görüşmeler, hazırlanan planlar ve kurduğu ülke genelinde örnek teşkil edecek dönüşüm merkezi bu işe ne denli ciddiyetle yaklaştığının en basit kanıtlarıdır.

 

Vatandaşla firmalar arası koordinasyonu sağlarken aynı zamanda planlı bir yapılaşmanın yolunu açmak bakımından önemli adımlar Yıldırım’da İsmail Hakkı Edebali tarafından atılıyor.

 

Bu heyecan ve istekle daha nitelikli yaşam alanları için uğraş veren bir başkana biz Yıldırımlıların en büyük desteği bu heyecana ortak olmak ve çözüm için anlaşma zeminini canlı tutmak olacaktır.

Birer suç yuvası bataklık alanı haline dönüşen merkezlerin, yaşam alanları ile birlikte yenilenmesi geleceğe sağlıklı bir kuşak bırakmak için en temel şart görünüyor.

 

Gönüllülük esasıyla hareket edilen, medeni ve çağdaş bir yaşam alanı oluşturma düşüncesiyle filizlenen, sosyal donatı alanları gözardı edilmeden istişarelerle planlanan, ticari faaliyet için merkezler oluşturulmaya özen gösterilen, yaşam alanlarına canlılık katmaya çalışılan projelerin iyi değerlendirilir bir şans olarak kullanılması tüm Yıldırım halkı açısından hayırla sonuçlanacaktır.

 

Hakkımız olan çağdaş yaşama giden yolda herkesin elini taşın altına koyması dileğiyle…

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık