Yerelin Sesi, Genelin Yansıması
Yerelin Sesi, Genelin Yansıması

“Pandemi Sonrası Bursa Yatırım Üssü Olacak”

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Bursa Şubesi çatısı altında faaliyetlerini sürdüren Genç MÜSİAD Bursa Şubesi, ‘COVID-19 Sonrası Dış Ticaret’ konulu online seminerin konuğu olan BTSO Meclis Başkan Yardımcısı Murat Bayizit, “Pandemi sonrası Bursa, yatırımın üssü olacak” dedi. BTSO Meclis Başkan Yardımcısı Dış Ticaret Konseyi Başkanı Murat Bayizit’in konuk olduğu video konferans, çok sayıda Genç […]

02 Haziran 2020 - 11:36 'de eklendi ve 181 kez görüntülendi. A+A-

“Pandemi Sonrası Bursa Yatırım Üssü Olacak”

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Bursa Şubesi çatısı altında faaliyetlerini sürdüren Genç MÜSİAD Bursa Şubesi, ‘COVID-19 Sonrası Dış Ticaret’ konulu online seminerin konuğu olan BTSO Meclis Başkan Yardımcısı Murat Bayizit, “Pandemi sonrası Bursa, yatırımın üssü olacak” dedi.

BTSO Meclis Başkan Yardımcısı Dış Ticaret Konseyi Başkanı Murat Bayizit’in konuk olduğu video konferans, çok sayıda Genç MÜSİAD üyesinin katılımıyla gerçekleşti.

Genç MÜSİAD Bursa Şubesi Başkanı Abdülkerim Demir’in moderatörlüğünde yapılan video konferansta konuşan Murat Bayizit, pandeminin ardından Bursa’nın daha da değer kazanacağına işaret etti.

Pandemi dönemini ‘çok yapıcı bir yıkım dönemi’ olarak tanımlayan Bayizit, “Bu dönemin bize öğrettiği dillere pelesenk olmuş çok şey var evet ama özellikle Bursa’ya öğrettiği çok önemli şeyler daha var. Pandemi döneminden sonra özellikle Türkiye’ye kayacak olan yatırımların ana üssü Bursa olacağını düşünüyorum. Bunun emarelerini de alıyoruz. Yatırım yapmaya gelenler oluyor bu süreçte. Bunun en büyük sebeplerinden biri de tabi TEKNOSAB yatırımı” dedi.

Sağlıktaki başarıyı artık, uluslararası arenada güvenilir ticarete ve güvenli üretime dönüştürmek gerektiğini ifade eden Bayizit, “Bakanlığımız salgın sürecini gerçekten çok iyi yönetti ve aynı başarıyla yönetmeye devam ediyor. Sağlıkta yapılan bu güzel ve başarılı yönetimin uluslararası arenada güvenilir ticarete ve güvenli üretime dönüştürülmesi lazım. Bu anlamda iyi bir algı yapmamız gerekiyor” şeklinde konuştu.

PANDEMİNİN DÜNYAYA KAYBI 60 TRİLYON DOLAR

Bayizit şöyle devam etti: “COVID 19, dünya ekonomisine 60 trilyon dolar kayıp yaşattı. Dünya ticaretinin yüzde 9,7’sinin azaldığı söyleniliyor. Elektrikli araçlara da ciddi talep olacağı gelen bilgiler arasında. Dünyada en çok ihracatı yapılan ürünler, 509 milyar dolar rakamla elektronik ve özellikle telefon, 499 milyar dolarla petrol ve türevleri, 362 milyar dolarla da otomoyiv ve yan sanayi. COVID ile birlikte petrokimyanın, hijyenik ürünlerin, akıllı cihaz ve bilgisayarların artışta olduğunu görüyoruz.”

E-TİCARETTE GERİDEYİZ

E-ticaretin yeni dönemde çok önem kazanacağına vurgu yapan Bayizit, “Biz Türkiye olarak maalesef e-ticaret konusunda çok gerilerdeyiz. Türkiye’nin şu anda toplamda yaptığı ihracatın yüzde 0,3’lük kısmı e-ticaretle yürüyor. Türkiye’de büyük 6 e-ticaret sitesi sayarsak bunların 4’üyabancılara ait. Diğer 2’sini de ciddi finans problemleri var. E-ticaret konusuna daha da eğilmemiz gerekiyor” ifadelerini kullandı.

GENÇLER PİRAMİDİN DIŞINA ÇIKMALI

Gençlere tavsiyelerde de bulunan Bayizit, “2025 sonrası dönemi, Türkiye için müthiş bir yapılanma ve yukarıya çıkış dönemi olarak addediyorum. Bizim şimdiden bununla ilgili altyapıyı hazırlamamız gerekiyor. Bunları yapıyoruz ama esasen bir uyanışa ihtiyaç var. Özellikle burada ciddi bir şekilde rol alacak gençlerin piramidin dışına çıkıp piramidin heybetine bakmaları gerekiyor. Biz piramidin içindeyken ne kadar büyük ve heybetli bir şeyin içinde olduğunu göremiyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

Video konferans soru cevap bölümü ile sona erdi.

 

 

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Ana Yurttan Ata Yurda Kardeşlik Köprüsü Ana Yurttan Ata Yurda Kardeşlik Köprüsü...

Osmangazi Belediyesi, tarihte ilk kez ‘Türk’ kelimesinin geçtiği Orhun Yazıtları’nın yer aldığı Moğolistan’ın Arkhangai Belediyesi ile ...

Dündar’dan Şehit Evine Taziye Ziyareti Dündar’dan Şehit Evine Taziye Ziyareti...

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, görev yeri olan Burdur’da şüphelileri kovaladığı sırada aldığı darbe sonucu düşerek başından...

BUÜ’lü projeye TÜBİTAK’tan Türkiye 2.liği BUÜ’lü projeye TÜBİTAK’tan Türkiye 2.liğ...

Bursa Ahmet Erdem Anadolu Lisesi son sınıf öğrencisi Ezgi Boz’ün yürüttüğü “Kollajenin Saanen Teke Spermasının Dondurulabilirliği Üzeri...

BTSO ve Anadolu Sigorta’dan ‘Güvenli Gelecek’ Protokolü BTSO ve Anadolu Sigorta’dan ‘Güvenli Gel...

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) ile Anadolu Sigorta, BTSO üyelerine ve üyelerin sahibi oldukları firmaların çalışanlarına yönelik ...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Bu ülkede kim ekonomik kriz var diyor… Bu ülkede kim ekonomik kr...

Özellikle ülkemizde bazı çığırtkanlarının bu ülkede kriz var...

Sıra geldi diyabet ve obezite ile mücadeleye… Sıra geldi diyabet ve obe...

Dünyayı tehdit eden salgının belini kırmak için ülkelerin ta...

Bursalılar burada nefes alacak… Bursalılar burada nefes a...

Osmangazi Belediyesi, Uludağ’ın eteklerinde 42 bin dön...

Tatili yapılamayan mali tatil uygulaması Tatili yapılamayan mali t...

Sevgili Manşet16 okuyucuları; Yazımı hazırlarken yaklaşık 86...

Ana Yurttan Ata Yurda Kardeşlik Köprüsü Ana Yurttan Ata Yurda Kar...

Osmangazi Belediyesi, tarihte ilk kez ‘Türk’ kelimesinin geç...

Dündar’dan Şehit Evine Taziye Ziyareti Dündar’dan Şehit Evine Ta...

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, görev yeri olan B...

BUÜ’lü projeye TÜBİTAK’tan Türkiye 2.liği BUÜ’lü projeye TÜBİTAK’ta...

Bursa Ahmet Erdem Anadolu Lisesi son sınıf öğrencisi Ezgi Bo...

BTSO ve Anadolu Sigorta’dan ‘Güvenli Gelecek’ Protokolü BTSO ve Anadolu Sigorta’d...

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) ile Anadolu Sigorta, BT...

Yıldırım’da Ambulanslar Dezenfekte Ediliyor Yıldırım’da Ambulan...

Yıldırım Belediyesi, dünya genelinde binlerce kişinin ölümün...

Hepimizi korkutan istatistikler… Hepimizi korkutan istatis...

  Yaşadığımız salgın sürecinde sosyal bilimcilerin heme...

Neyiz ve Nerelerdeyiz… Neyiz ve NerelerdeyizR...

Merhaba Sevgili Manşet 16 okuyucuları, “Normalleşmeye” başla...

Millet’e Modern Pazar Alanı Millet’e Modern Pazar Ala...

Yıldırım Belediyesi’nin, Millet Mahallesi’ne kazandıracağı k...

TEKNOLOJİ HABERLERİ