DOLAR: 5.37 TL
EURO: 6.11 TL

Kripto para ile zengin olmanın yolları

9 ay önce
607 kez görüntülendi

Kripto para ile zengin olmanın yolları

lDünya ekonomisi son bir yıldan beri Bitcoin ve bin 700’e yakın benzeri kripto parayı konuşuyor. Geleceğin varlık değeri olacağı öngörülen kripto paranın Bursa’da da oldukça meraklısı var. Genç üniversite öğrencisi Mert Şenyüz, bu alanda yatırım yapmak isteyenlere danışmanlık yapıyor. Şenyüz, Bursa’da madencilik olarak adlandırılan kripto para üretimi için toplam 10 milyon dolarlık yatırım yapıldığını söyledi.

Dijital dünyanın hızlı ilerleyişi ekonomi dünyasının başını döndürüyor. Öylesine ilginç buluş ve gelişmeler yaşanıyor ki hızına yetişmek mümkün değil. Bunlardan biri de para mı değer mi varlık mı veya bir anda uçup gidecek veri mi olduğuna bir türlü karar verilemeyen Bitcoin ya da doğru adıyla kripto paralar.
Muhafazakar ekonomistlerin temkinli yaklaştığı, Türkçesi gelecekçi olan fütüristlere göre ise geleceğin varlığı olarak adlandırılan kripto paralar, geçen yılın başlarında akıl almaz bir biçimde tüm öngörüleri altüst ederek çok yüksek değerlere ulaştı. Ancak oluşan pembe tablo, kısa bir süre sonra ortadan kayboldu ve büyük değer kayıpları yaşandı.
Ekonomistlere göre, kripto paralara temkinli yaklaşmakla birlikte görmezlikten de gelinmemeli. Bunu kolay para kazanma yolu olarak görenler kaybedecek. Ancak, sistemin işleyişini ve Blockchain’i öğrenmek ve önümüzdeki günlerde belki de sektörler arası değişimde kullanılacak bu gelişmeyi gençlerin öğrenmesi gerekiyor.
Uludağ Üniversitesi İşletme Bölümü son sınıf öğrencisi Mert Şenyüz de bu gençlerden biri. Kripto paranın sistemi ve işleyişi üzerinde kendini geliştirip, ortağı Doğancan Beşkazak ile birlikte yatırım yapmak isteyenlere danışmanlık yapıyor.
Mert Şenyüz’le Blockchain’den Bitcoin’e kripto para madenciliğinden bu değerin Bursa’daki durumuna kadar birçok konuyu ele aldık.

Peki, nedir bu Bitcoin ya da kripto para?

Bitcoin aslında bir veri ve kendine ait bir alt yapısı var. Blockchain de bir veri tabanı demek. Bitcoin’in çığır açmasını da sağlayan Blockchain. 2008 yılından beri olan bir teknoloji bu. Buradaki olay verilerin çok hızlı ve güvenli transferi. Normalde siz verilerinizi server’da depoluyorsanız. Blockchain’deki Bitcoin verilerinde milyonlarca farklı kaynaktan milyonlarca farklı server bağlanabiliyor. Bir merkezi yok. Bilgisayar sisteme bağlandığı zaman veri transferi başlıyor. Bitcoin bulmaya çalışıyor. Güvenliği ve hızlı transferi sağlıyor. Bunun karşılığında Blockchain de ödül olarak Bitcoin veriyor. Bitcoin de arz talebi olan borsası olan para değeri olan dijital kripto para. Kimileri bunu değer, kimileri varlık, kimileri de para olarak tanımlıyor.

Patlama hangi yılda gerçekleşti?

2017’nin başında 800-900 dolarlardaydı. 2017’in sonlarında 19 bin dolarları gördü.

Kripto para üretimi ya da madencilik nedir?

Bitcoin üretilebilen bir para birimi ve belirli bir sınırı var. 21 milyon. Buradaki mantık şu; Blockchain diyor ki ben herhangi bir merkeze bağlı olmak istemiyorum. Bundan kaynaklık etmek isteyen kişiler kendi bilgisayarlarını sisteme bağlayıp, veri transferini sağlayarak, sistemin güncellenmesini, veri takibini yapacaklar ben de onun karşılığında onlara işlemci güçlerine göre Bitcoin göndereceğim. İlk başlangıçta Bitcoin çok kolay bulunuyordu. İlk asal sayı işe eşlendiği için basit asal sayıları bulmak çok kolaydı. İlerleyen zamanlarda çok daha hızlı arttığı için mikroçip işlemciler bulabiliyor artık. Kentrilyonlarda şu anda. Burada aranıyor. Bunun için gelişti-rilmiş devasa bilgisayarlar var. Mega fabrikalar var. Bunların tükettiği elektrik Irak’ın kullandığı elektrik büyüklüğüne ulaşmış durumda. Dünyada bir milyon bilgisayar bu iş için entegre olarakyazını devamını aşağıki linkten  okuyabılırsınız http://http://http://www.bursahakimiyet.com.tr/yazarlar/namik-goz-76/bitcoin-sovalyesi-11892.htm

 

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık