Reklamı kapat
Yerelin Sesi, Genelin Yansıması
Yerelin Sesi, Genelin Yansıması

Maaşlar enflasyona büyük fark attı

LONDRA – İngiltere’de enflasyon, ocak ayında son altı aydır görülen en yüksek seviyelere yükselmiş olsa da bu durum, maaşlardaki artış ne­deniyle bastırıldı. Resmi verilere göre, aralık ayına kadar geçen üç aylık dö­nemde ortalama haftalık maaşlar enflasyona göre hesaplandığında 512 sterline çıktı ve Mart 2008 tari­hinden bu yana görülen en yüksek seviyeye ulaştı. Ulusal İstatistik Ofisi (ONS) ta­rafından yayınlanan veriler, maaş­ların ekonomik […]

25 Şubat 2020 - 15:07 'de eklendi ve 5612 kez görüntülendi. A+A-

Maaşlar enflasyona büyük fark attı

LONDRA – İngiltere’de enflasyon, ocak ayında son altı aydır görülen en yüksek seviyelere yükselmiş olsa da bu durum, maaşlardaki artış ne­deniyle bastırıldı.

Resmi verilere göre, aralık ayına kadar geçen üç aylık dö­nemde ortalama haftalık maaşlar enflasyona göre hesaplandığında 512 sterline çıktı ve Mart 2008 tari­hinden bu yana görülen en yüksek seviyeye ulaştı.

Ulusal İstatistik Ofisi (ONS) ta­rafından yayınlanan veriler, maaş­ların ekonomik kriz döneminden önceki seviyelere dönmesinin ya­nında, çalışan insan sayısının da artmaya devam ettiğini gösteriyor.

Aralık ayına kadar geçen üç ay­lık dönemde, maaşlar yıllık olarak yüzde 3,2 oranında artış gösterdi.

İstihdamdaki artış ise 180 bin olarak görüldü. Böylelikle, 32,93 milyona ulaşan istihdam bir re­kora daha imza attı ve işsiz insan sayısı da 1,29 milyonda kaldı.

Ulusal İstatistik Ofisi verileri, çalışan kadın sayısının yeniden arttığını da gösteriyor. Verilere göre çalışan kadın sayısı aralık ayına kadar geçen üç aylık dö­nemde 150 bin arttı ve 15,61 mil­yona ulaşarak rekor kırdı.

Enflasyon oranının ise ocak ayında petrol ve ev fiyatlarındaki artışla birlikte yüzde 1,8’e ulaştığı görüldü. Enflasyon oranı aralık ayında yüzde 1,3 seviyesindeydi.

Enflasyon oranı son altı ayda görülen en yüksek seviyeye çık­mış olsa da hala İngiltere Merkez Bankası’nın yüzde 2’lik hedefinin altında.

Buna rağmen, bazı analiz uz­manları son verilerin, İngiltere Merkez Bankası’nın faiz kararla­rına çok fazla etki etmeyebilece­ğini söylüyor

ONS’den Mike Hardie, ko­nuyla ilgili şu açıklamalarda bu­lundu: “Enflasyondaki artış büyük oranda yükselen petrol fiyatları ve uçak bileti fiyatlarındaki dü­şüşün geçen yıla göre daha az olmasından kaynaklanıyor. Buna ek olarak, gaz ve elektrik fiyatları bu ay değişmedi fakat, geçen yılın bu zamanlarında tavan fiyat uy­gulaması nedeniyle düşüş gös­termişti.”

ONS’den Myrto Miltiadou ise maaşlarla ilgili şu açıklamaları yaptı: “Reel anlamda, maaşlar so­nunda 2008’in başlarında görülen seviyelere ulaşmış durumda ama primler de hesaba katıldığında or­taya çıkan maaşlar hala gerileme öncesindeki zirve seviyesinin al­tında.

“İstihdam yukarı yönlü eğili­mini devam ettiriyor ve istihdam oranı bir kez daha rekor kırdı. Ge­çen yılda özellikle çalışan kadın sayısında güçlü bir artış görüldü.”

İstihdam Bakanı Mims Davies’in konuyla ilgili açıklamalarıysa şu şekilde: “AB’nin dışında bağımsız bir ulus olarak yeni bir döneme başladık ve bu başlangıcı rekor kıran iş piyasasıyla ve artan ticari güvenle yaptık.

“Maaşlar hala enflasyonun ol­dukça ilerisinde ve önümüzdeki on yıllık yenilenme döneminde Birleşik Krallık işçileri paralarının daha da ileriye gitmesini bekle­yebilir.”

Buna rağmen, Institute of Di­rectors tarafından yapılan uyarı­larda, “Birleşik Krallık’taki iş piya­sası geçen yılı iyi bir formda bi­tirdi ama 2020 yılı işverenler için daha zorlu geçebilir” ifadelerine yer verildi.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Bursalılar elektrik işlemlerini evlerinden çıkmadan yapıyor Bursalılar elektrik işlemlerini evlerind...

Bursa, Balıkesir, Çanakkale ve Yalova’da 5 milyon kişiye hizmet veren sektörünün öncü şirketlerinden Limak Enerji, ödeme noktalar...

İDLİB’DE HAİN SALDIRI İDLİB’DE HAİN SALDIRI

Türkiye son yılların en acı olayıyla sarsıldı. İdlib’de Esed güçleri, Rusların hava desteğiyle bölgedeki TSK unsurları hedef aldı...

Limasollular ‘Arife Retvan İle Devam’ Dedi Limasollular ‘Arife Retvan İle Dev...

Londra‘daki Limasollular Derneği geçen pazar günü yaptığı Olağan Genel Kurulu’nda başkan Arife Retvan ile devam kararı aldı...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Osmangazi’den 11 bin haneye gıda yardımı Osmangazi’den 11 bi...

Sosyal belediyecilik kavramın tam anlamıyla karşılık bulduğu...

Osmangazi’de konteytenerlere ilaçlama Osmangazi’de kontey...

Osmangazi Belediyesi temizlik ekipleri, ilçe genelindeki 200...

Kabinede değişim Kabinede değişim

Ulaştırma Bakanı Cahit Turhan görevinden alındı. Görevden al...

Osmangazi Belediyesi’nden merdivenaltı  tatlıcıya baskın Osmangazi Belediyesi̵...

Osmangazi Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, hijyenik olm...

Osmangazi’de dezenfaktasyon seferberliği Osmangazi’de dezenf...

Vatandaşların sağlığı için Koronavirüsü ile mücadele kapsamı...

Başkan Dündar’dan sanal tokalaşma Başkan Dündar’dan s...

Bir milyona ulaşan nüfusu ile Türkiye’nin en büyük ilç...

Osmangazi zabıtasından yaşlı denetimi Osmangazi zabıtasından ya...

Osmangazi Belediyesi zabıta ekipleri, korona virüsü salgını ...

Dergah Alkan’dan kandil mesajı Dergah Alkan’dan ka...

Bursa Büyükşehir Belediye Spor Kulübü Basketbol Sorumlusu De...

TEKNOLOJİ HABERLERİ