Yerelin Sesi, Genelin Yansıması
Yerelin Sesi, Genelin Yansıması

KOBİ’ler İçin Bulgaristan Doğru Adres

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) tarafından düzenlenen ‘Bulgaristan Pazarı ve Ticaret-Yatırım İmkanları’ semineri Sofya Ticaret Müşavirleri Sinem Taştan ve Okan Pakbeşe’nin katılımıyla gerçekleştirildi.   BTSO, Covid-19 salgın süreci ve sonrasında Bursa iş dünyasının ticarette yol haritasını belirlemek üzere ticaret müşavirlerini ağırladığı online seminerlere devam ediyor. Ticaret Bakanlığı koordinasyonunda, BTSO Küresel Fuar Acentesi ve Uludağ […]

12 Ağustos 2020 - 14:49 'de eklendi ve 6427 kez görüntülendi. A+A-

KOBİ’ler İçin Bulgaristan Doğru Adres

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) tarafından düzenlenen ‘Bulgaristan Pazarı ve Ticaret-Yatırım İmkanları’ semineri Sofya Ticaret Müşavirleri Sinem Taştan ve Okan Pakbeşe’nin katılımıyla gerçekleştirildi.

 

BTSO, Covid-19 salgın süreci ve sonrasında Bursa iş dünyasının ticarette yol haritasını belirlemek üzere ticaret müşavirlerini ağırladığı online seminerlere devam ediyor. Ticaret Bakanlığı koordinasyonunda, BTSO Küresel Fuar Acentesi ve Uludağ İhracatçı Birlikleri işbirliğinde, video konferans yöntemiyle düzenlenen ‘Bulgaristan Pazarı ve Ticaret-Yatırım İmkanları’ seminerinde Türkiye-Bulgaristan ticaret ve yatırım ilişkileri ile yeni normal sürecinde iki ülke arasındaki işbirliği imkanları değerlendirildi.

 

“TÜRK SERMAYESİNİN AVRUPA’YA AÇILAN KAPISI”

BTSO Meclis Başkan Yardımcısı ve Dış Ticaret Konseyi Başkanı Murat Bayizit’in moderatörlüğünde gerçekleşen seminerde konuşan BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Türkiye ve Bulgaristan’ın köklü tarihi ve kültürel bağlara sahip olan iki olduğunu söyledi. Bulgaristan’ın ekonomik olarak da Türkiye için özel bir öneme sahip olduğunu belirten Başkan Burkay, ülkenin Türk sermayesinin Avrupa’ya açılan kapısı konumunda yer aldığını vurguladı. Pandemi sonrası iki ülke arasındaki dostluğu ekonomiye daha fazla yansıtmayı hedeflediklerini kaydeden Burkay, “Bulgaristan’a yaptığımız ihracatı yeterli bulmuyoruz. Otomotiv, makine, gıda ve tarım sektörlerinde ciddi potansiyel söz konusu. Bunu değerlendirmemiz lazım. Bu noktada ticaret müşavirlerimizin ciddi çalışmaları var. Kendilerinin yönlendirmeleri çok önemli. BTSO olarak Bulgaristan’a yönelik en kısa zamanda bir ticaret heyeti programı düzenlemeyi hedefliyoruz.” dedi.

 

“ÖNEMLİ FIRSATLAR VAR”

Sofya Ticaret Müşaviri Sinem Taştan, Bulgaristan’daki ticaret fırsatlarına ilişkin bilgiler verdi. Coğrafi olarak Balkanların merkezi konumunda yer alan Bulgaristan’ın 1 Ocak 2007’de Avrupa Birliği’ne tam üyeliğinin gerçekleştiğini hatırlatan Taştan, “Bulgaristan, Türkiye’nin önemli bir ticaret ortağı konumunda. Türkiye, 2000 yılında 234 milyon euro ihracatla Bulgaristan’ın toplam ithalatından 3,3 pay alırken, 2019 yılında 2,2 milyar euro ihracatla bu payını yüzde 6,6’ya çıkardı. Son 20 yılda Bulgaristan’a ihracat yapan toplam 33.858 firmamız var. Bu firmalardan 143’ü her yıl ihracat yapmayı başarmış. Bununla birlikte Bulgaristan’ın son 5 yıllık dönemde 6’lı GTİP bazında 4.950 kalem üründe ithalat gerçekleştirdiğini, Türkiye’nin ise 1.999 kalem üründe Bulgaristan pazarından hiç pay alamadığını görüyoruz. Bu ürünlerle pazardaki payımızı artırmamız mümkün. Bulgaristan’da önemli fırsatlar var.” diye konuştu.

 

“AB PAZARINA KOLAY ERİŞİM İMKANI”

Bulgaristan’daki yatırım imkanlarına ilişkin bilgiler veren Sofya Ticaret Müşaviri Okan Pakbeşe, Türkiye’nin Bulgaristan’da 2,5 milyar euro seviyesinde yatırımı bulunduğunu söyledi. Otomotiv, elektrik-elektronik, kimya, makine, gıda ve organik tarımın önemli yatırım alanları olarak öne çıktığını kaydeden Pakbeşe, “Coğrafi açıdan ülkemize yakın olması, AB pazarına kolay erişim sağlaması, ürünlerinize AB menşesi kazandırarak yeni pazarlara girme imkanı sunması Bulgaristan’ı cazip kılan faktörlerin başında yer alıyor. Ülkeye yatırım planlayan iş insanlarımızın mutlaka bizimle temasa geçmelerini bekliyoruz.” dedi.

 

400 MİLYON DOLAR TİCARET HACMİ

BTSO Meclis Başkan Yardımcısı ve Dış Ticaret Konseyi Başkanı Murat Bayizit, Bursa ve Bulgaristan arasındaki ticaret hacminin 400 milyon doları aştığını söyledi. Bursa’dan 1.013 firmanın Bulgaristan’a ihracat yaptığını kaydeden Bayizit, kentte Bulgar sermayeli 15 firmanın faaliyet gösterdiği bilgisini verdi.

 

Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (UYMSİB) Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Senih Yazgan, Bursa ve Bulgaristan arasında hareketli bir ticaretin bulunduğunu belirtti. Bulgaristan’a en fazla ihracat yapılan alanları otomotiv, tekstil ve hazır giyim olarak sıralayan Yazgan, düzenlenen toplantının ihracatın artmasına katkı sağlayacağını kaydetti.

 

“KOBİ ÖLÇEĞİNDEKİ YATIRIMCILAR İÇİN ÖNEMLİ BİR PAZAR”

Bulgaristan’da yatırımı bulunan Aktaş Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Şahap Aktaş ise şunları şöyledi: “Bulgaristan’da yatırım yapmak, işini Avrupa’da geliştirmek isteyen sanayicilerimiz için çok önemli bir adım olacaktır. Hızlı ve kolay lojistik süreçlerin yanında yatırım avantajları da var. Sadece büyük yatırımcılar değil KOBİ ölçeğindeki yatırımcılar için de Bulgaristan çok önemli bir pazar. Ülkemizin potansiyelini buradaki yatırımlarımızla gösterirken, ihracatımızı da artırabiliriz.”

 

BTSO Yönetim Kurulu Üyesi Irmak Aslan’ın da katıldığı seminer, soru-cevap bölümünün ardından sona erdi.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Bursa’nın uzay yolculuğu başladı Bursa’nın uzay yolculuğu başladı

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası ile TÜBİTAK işbirliğinde yapılan Avrupa’nın en büyük ve dünyanın sayılı merk...

Başkan Yılmaz Mollaarap Mahallesi’nde Başkan Yılmaz Mollaarap Mahallesi’nde...

Her Cuma ilçenin farklı bir mahallesine ziyaret gerçekleştirerek vatandaşlarla buluşan Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, Mollaara...

Cumhuriyet Coşkusu Yıldırım’da Yaşandı Cumhuriyet Coşkusu Yıldırım’da Yaşandı...

Yıldırım Belediyesi, Cumhuriyet’in 97. yıl dönümünü, düzenlediği bir dizi etkinlikle coşku içerisinde kutladı. Türkiye Cumhuriyeti’nin ...

Engelli Öğrenciler 29 Ekim’i Gökyüzünde Kutladı Engelli Öğrenciler 29 Ekim’i Gökyüzünde ...

İnegöl Belediyesi Doğa Sporları ve Turizm Merkezi’nde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramına özel 3 engelli öğrenciye paratrike uçuşu yaptırıldı....

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Bursa’nın uzay yolculuğu başladı Bursa’nın uzay yolculuğu ...

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası i...

Başkan Yılmaz Mollaarap Mahallesi’nde Başkan Yılmaz Mollaarap M...

Her Cuma ilçenin farklı bir mahallesine ziyaret gerçekleştir...

Cumhuriyet Coşkusu Yıldırım’da Yaşandı Cumhuriyet Coşkusu Yıldır...

Yıldırım Belediyesi, Cumhuriyet’in 97. yıl dönümünü, düzenle...

Engelli Öğrenciler 29 Ekim’i Gökyüzünde Kutladı Engelli Öğrenciler 29 Eki...

İnegöl Belediyesi Doğa Sporları ve Turizm Merkezi’nde 29 Eki...

LÖSEV’den Farkındalık Çağrısı LÖSEV’den Farkındalık Çağ...

LÖSEV, 2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası’nda lösemi ...

Bursa’da motorize coşku Bursa’da motorize c...

 Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 29 Ekim C...

Toplu ulaşımda ‘bayrağa saygı’ uygulaması Toplu ulaşımda ‘bayrağa s...

Bursa’da Burulaş ve Özel Halk Otobüslerinin yönetmeliğe uygu...

Bursa Koronavirüs İle Mücadelede Tedbirler Arttırılıyor Bursa Koronavirüs İle Müc...

Bursa’da koronavirüsle mücadele kapsamında yeni tedbirler ve...

Bursa’da Cumhuriyet Bayramı coşkusu Bursa’da Cumhuriyet Bayra...

Cumhuriyet’in ilanının 97’inci yıldönümü, Bursa Büyükşehir B...

İnegöl’de Cumhuryet Bayramı törenlerle kutlandı İnegöl’de Cumhuryet Bayra...

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 97. Yıldönümü, ülke genelinde...

TEKNOLOJİ HABERLERİ