Yerelin Sesi, Genelin Yansıması
Yerelin Sesi, Genelin Yansıması

İslam Geleneğine Göre Yöneticilerin Ve Liderlerin Taşıması Gereken Özellikler (2)

Merhabalar Sevgili Manşet 16 okuyucuları, Bu hafta yazı dizimizin 2. bölümüyle karşınızdayım. İslam Tarihinde Liderler Ve Vasıfları Kur’ân-ı Kerim, her insanı lider olmaya yönlendiriyor olmasına rağmen herkesin lider olabileceğine dair bir hükümde bulunmamaktadır. Kur’an-ı Kerim’e göre liderliği layıkıyla yerine getirebilenler makamında kalmaya devam etmeli, işinin ehli olmayanlar makamından ayrılması gerektiğinin bilincinde olmalıdır (Furkan Suresi, 74. […]

22 Haziran 2020 - 14:06 'de eklendi ve 2135 kez görüntülendi. A+A-

İslam Geleneğine Göre Yöneticilerin Ve Liderlerin Taşıması Gereken Özellikler (2)

Merhabalar Sevgili Manşet 16 okuyucuları,

Bu hafta yazı dizimizin 2. bölümüyle karşınızdayım.

İslam Tarihinde Liderler Ve Vasıfları

Kur’ân-ı Kerim, her insanı lider olmaya yönlendiriyor olmasına rağmen herkesin lider olabileceğine dair bir hükümde bulunmamaktadır. Kur’an-ı Kerim’e göre liderliği layıkıyla yerine getirebilenler makamında kalmaya devam etmeli, işinin ehli olmayanlar makamından ayrılması gerektiğinin bilincinde olmalıdır (Furkan Suresi, 74. ayet); zira lider kişi, takipçilerinin sorumluluğunu üstlenmesinden dolayı ehliyet, dirayet ve de feraset sahibi olmadığı takdirde takipçilerinin, dolayısıyla da İslami gelenek açısından ele aldığımızda ümmetinin gelişmesini engelleyecektir.

Kur’an-ı Kerim’de liderliğin, “imamet” yani imamlık anlamıyla ele alındığına önceki bölümde değinilmişti. Bu bağlamda pek çok kıymetli örnek de bulunmakta, en önemli örneklerden biri de Hz. İbrahim’in liderlik şahsiyeti olmaktadır. Hz. İbrahim’in liderlik şahsiyeti, liderlik vasıfları o denli kuvvetli ve de kıymetlidir ki, tek başına bir ümmet olarak kabul edilmektedir.
Hz. Nuh örneği de yine liderliğin Kur’an-ı Kerim’deki yerine dikkat çekmektedir. Hz. Nuh ümmetini sapkınlıklardan kaçınmaları için defalarca ikaz etmiş olmasına rağmen ümmetin bu kötü davranışlarının önüne geçemeyince Yüce Allah’a (c.c) şikâyetini iletmiş ve vahiy yoluyla kendisine karada bir gemi yaparak kötülükler denizinde iyiliğini muhafaza etmesi için görevlendirilmiştir. Hz Eyüp ise, hastalığa ve zulme karşı “sabır” ile karşılık vererek yine liderliğin Kur’an-ı Kerim’deki yükümlülüklerinden birini sergilemiştir. Her türlü zulmün, kötülüğün ve haksızlığın bulunduğu firavunlar dünyasındaki mücadelesiyle Hz. Davud da, yine Kur’an-ı Kerim’den liderliğe dair alınması gereken örnek ve ibretlerden biridir.

Bununla beraber, şüphesiz ki İslam tarihinde liderliğe, yöneticiliğe verilebilecek en güzel ve en kıymetli örnek, Hz. Peygamberimizdir (s.a.v).

Deme ki mahza Allahdan bir rahmet iledir ki sen onlara yumuşak bulundun, eğer katı yürekli bir nobran olsa idin elbette etrafından dağılmış gitmişlerdi, o halde kusurlarını affet de günahlarına istiğfar ediver ve emirde reylerini al, sonra da azmettin mi artık Allaha mütevekkil ol, çünkü Allah mütevekkil olanları sever” (Ali İmran Suresi 159. Ayet, Kur’an-ı Kerim ve Yüce Meali).

“…Eğer Hz. Muhammed’de ileri görüşlülük, devlet adamlığı, idarecilik yetenekleri, onun Allah’a (c.c) inancı ve güveni olmasaydı insanlık tarihinin önemli bir bölümü yazılmamış olacaktı…” (Watt, 2001).

“…Hz. Muhammed, idareciliğinin yanında ruhsal yeteneklere de sahipti. İkisini genellikle aynı insanda bulamazsınız. O, tüm dindar insanların iyi ve adil bir toplum oluşturmaktan sorumlu olduğuna kesinlikle inanıyordu…” (Armstrong, 2017).

Hz. Muhammed’in (s.a.v), cahiliye döneminde ümmete gönderilmiş bir peygamber olmasından dolayı, liderlik yetenekleri ve vasıfları öğrenerek edinilmiş değil hâlihazırda karakterinde var olan vasıflardır. Ümmete ilk kez devlet yönetiminin ne olduğunu tanıtan Hz. Muhammed (s.a.v), toplumunun ihtiyaçlarını düşünen ve savunma, eğitim ve bayındırlık gibi ihtiyaçları gidermeyi amaçlayan bir devlet çatısı kurmuştur. Hz. Muhammed (s.a.v), “mükemmel insan”ı oluşturmayı amaçlamış ve ümmetini hem fert, hem aile, hem de millet/ümmet temelinde yetiştirmiştir. Ümmetine bir yandan maddi-manevi hedefler göstererek motive etmiş, aynı zamanda da bu hedeflere giden yollarda onlara liderlik ederek yol göstermiştir.

Keskin” ve “Eğilmez” anlamına gelen “Yavuz” ünvanına sahip olan Osmanlı İmparatorluğu’nun yüce sultanlarından Sultan Selim de, Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk halifesi olup bu liderlik özelliklerine mutlaka değinilmesi gereken son derece kıymetli bir İslami liderdir. Yavuz Sultan Selim, her ne kadar 8 yıl tahtta kalmış olsa da, bu 8 yıl içinde baş döndürücü işler gerçekleştirmiştir. Osmanlı topraklarını 2,5 mislinden fazla genişletmiş ve tarihin en büyük cihangirleri (cesur savaşçı) arasında yer almıştır. İslam Halifeliğini de üzerine alması, Osmanoğullarına büyük bir prestij ve karşı konulamaz bir manevi güç kazandırmıştır. Yıkıcı Şii propagandasını Anadolu’dan ebediyen sürüp atmıştır. Saltanata en az hakkı olduğu halde şehzadeliğinde dahi İran’a karşı takip ettiği dâhice siyasetle İmparatorlukta gittikçe parlamış, Trabzon’da vali iken Kuzeydoğu Anadolu’yu devletin hâkimiyeti altına sokmuştur. Anadolu birliğinin gerçekleştiricisi olmuş, Büyük Sultan Alaeddin Keykubad’ın hayal ettiği sınırları misli misli aşmıştır. İslam ilimlerine ve 3 büyük Doğu edebiyatına da son derece hâkim olan Yavuz Sultan Selim, Farsça’yı ana dili gibi bilmekte ve kullanmaktaydı. Kısacası Yavuz Sultan Selim’in de Kur’an-ı Kerim’de Yüce Allah (c.c) tarafından buyrulduğu ve Hz. Muhammed (s.a.v)’in karakterinde de görüldüğü gibi cesur, ahlaklı, ilim sahibi, adil ve sorumluluk sahibi olma gibi üstün liderlik vasıflarına sahip olduğu söylenebilmektedir.

Önümüzdeki hafta yazı dizimizin Devrin Düşünürlerine Göre Yöneticilerin Taşıması Gereken Liderlik Özellikleri başlıklı son bölümü ile karşınızda olacağım.

O zamana dek sevgiyle kalın,

Dr. Nilüfer Rüzgar

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
İnegöl’de Akıllı Dönüşüm Sürüyor İnegöl’de Akıllı Dönüşüm Sürüyor...

İnegöl Belediyesi, daha yaşanabilir ve temiz bir İnegöl için hizmetlerini teknoloji ile birleştirerek verimliliği arttırıyor. Bu adımla...

Ankara Caddesi’nden Gökdere’ye Lambasız Geçiş Ankara Caddesi’nden Gökdere’ye Lambasız ...

Osmangazi Belediyesi, Ankara Caddesi’nden Gökdere Caddesi’ne geçişi sağlayan Mahmudiye Caddesi’ndeki trafik yoğunluğunu azaltmak adına ...

İnegöl’de hayvan pazarında hareketlilik başladı İnegöl’de hayvan pazarında hareketlilik ...

Bölgenin en büyük hayvan pazarlarından biri olan İnegöl Belediyesi Hayvan Pazarında kurban bayramı öncesi hareketlilik başladı. Belediy...

Kestel’de Vatan Kahramanları Anıldı Kestel’de Vatan Kahramanları Anıldı

Kestel Belediyesi ve Kestel Kaymakamlığı, 15 Temmuz 2016 gecesi yaşanan hain darbe girişiminin 4. yıl dönümünde düzenlediği bir dizi et...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Başkan Dündar’dan 15 Temmuz Mesajı Başkan Dündar’dan 15 Temm...

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, 15 Temmuz Demokra...

Bu ülkede kim ekonomik kriz var diyor… Bu ülkede kim ekonomik kr...

Özellikle ülkemizde bazı çığırtkanlarının bu ülkede kriz var...

Sıra geldi diyabet ve obezite ile mücadeleye… Sıra geldi diyabet ve obe...

Dünyayı tehdit eden salgının belini kırmak için ülkelerin ta...

İnegöl’de Akıllı Dönüşüm Sürüyor İnegöl’de Akıllı Dö...

İnegöl Belediyesi, daha yaşanabilir ve temiz bir İnegöl için...

Ankara Caddesi’nden Gökdere’ye Lambasız Geçiş Ankara Caddesi’nden Gökde...

Osmangazi Belediyesi, Ankara Caddesi’nden Gökdere Caddesi’ne...

İnegöl’de hayvan pazarında hareketlilik başladı İnegöl’de hayvan pazarınd...

Bölgenin en büyük hayvan pazarlarından biri olan İnegöl Bele...

Kestel’de Vatan Kahramanları Anıldı Kestel’de Vatan Kahramanl...

Kestel Belediyesi ve Kestel Kaymakamlığı, 15 Temmuz 2016 gec...

Mudanya’da sahillere estetik dokunuş Mudanya’da sahillere este...

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından sahillerde düzenleme ...

Bursa’da Sanayi Üretim Tesislerinde Antikor Testleri Devam Ediyor Bursa’da Sanayi Üretim Te...

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) öncülüğünde, Bursa’da ü...

Yıldırım’da 15 Temmuz şehidinin yakınları yanlız bırakılmıyor Yıldırım’da 15 Temm...

Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, şehitlerin emanetler...

Başkan Taban’dan İnegölspor’a 1 Milyon Prim Sözü Başkan Taban’dan İnegölsp...

İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban, Spor Toto 2. Lig Beyaz ...

Osmangazi Çalışıyor Kaldırımlar Güzelleşiyor Osmangazi Çalışıyor Kaldı...

Osmangazi Belediyesi, Hamitler Mahallesi’nde yürüttüğü bordü...

BUÜ’lü akademisyenler yeni bir bakteri türü keşfetti BUÜ’lü akademisyenler yen...

Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) Veteriner Fakültesi Su Ürünl...

TEKNOLOJİ HABERLERİ