Reklamı kapat
Manşet16
Manşet16

HKMO BURSA ŞUBESİ’NDE NCBS GÜNÜ ETKİNLİĞİ

 Harita Kadastro Mühendisleri Odası (HKMO) Bursa Şubesi tarafından, “Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) Günü Etkinlikleri” kapsamında düzenlenen panelde konuşan Bülent Ecevit Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şenol Hakan Kutoğlu, önemli açıklamalarda bulundu. Binalar için Enerji Kimlik Belgesi’nden önce Afet Kimlik Kartı’nın uygulanmasının gerekliliğine işaret eden Prof. Dr. Kutoğlu, “Enerji Kimlik Kartı sizin cebinizi kurtarır, Afet […]

29 Kasım 2019 - 8:41 'de eklendi ve 123 kez görüntülendi. A+A-

HKMO BURSA ŞUBESİ’NDE NCBS GÜNÜ ETKİNLİĞİ

 Harita Kadastro Mühendisleri Odası (HKMO) Bursa Şubesi tarafından, “Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) Günü Etkinlikleri” kapsamında düzenlenen panelde konuşan Bülent Ecevit Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şenol Hakan Kutoğlu, önemli açıklamalarda bulundu. Binalar için Enerji Kimlik Belgesi’nden önce Afet Kimlik Kartı’nın uygulanmasının gerekliliğine işaret eden Prof. Dr. Kutoğlu, “Enerji Kimlik Kartı sizin cebinizi kurtarır, Afet Kimlik Kartı canınızı kurtarır” dedi.

HKMO Bursa Şubesi tarafından, CBS Günü Etkinlikleri kapsamında BAOB’da düzenlenen panele; HKMO Bursa Şubesi Başkanı Ali Faruk Çolak, Bülent Ecevit Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şenol Hakan Kutoğlu, Bursa Büyükşehir Belediyesi Kentsel Dönüşüm Şube Müdürü İbrahim Eken, Bursa Büyükşehir Belediyesi Akıllı Şehircilik ve İnovasyon Dairesi Başkanı Muhammed Kürşat Gürsoy, Yüksek Mühendis Fikri Haşal’ın yanı sıra çeşitli kurum ve kuruluşların temsilcileri ile çok sayıda mühendis ve davetli katıldı.

“Teknolojiye ayak uydurmamız gerekiyor”

Panelin açılışında konuşan HKMO Bursa Şubesi Başkanı Ali Faruk Çolak, “Dünya çapında geleneksel halde kutlanan CBS Günleri etkinliğine hoş geldiniz. Coğrafi Bilgi Sistemleri’nin ne olduğunu, amacının, ulaşacağı hedefin neler olacağını burada açıklama şansımız yok. Uzmanlarımızı getirdik, sizleri daha detaylı anlatmaları için. Ama şu kadarını belirtmek isterim ki artık dünya yazılımlar üzerine hareket eden bir dönemi yaşıyor. Bu dönemde CBS’nin önemini anlamamız gerektiğini, biz her yıl Kasım ayında yapılan bu etkinliklerle bütün meslektaşlarımız ve kamuoyuyla paylaşıyoruz. Teknolojiye ayak uydurmamız ve kullanmamız gerekiyor. Teknolojiyi bilgi sistemiyle birlikte veriyi sürekli güncellenen, sürekli bir mekanizma haline çevirmemiz gerekiyor. Mühendislerimizin becerisi, onlara sunulan imkan ve diğer şeylerle beraber, ileride dünyayı geride bırakacağımızı düşünüyorum” dedi.

Daha önemli olan hangisi?

Şube Başkanı Çolak’ın yaptığı açılış konuşmasının ardından panelde sunumlara geçildi. Panelin ilk sunumunu Bülent Ecevit Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şenol Hakan Kutoğlu yaptı. Görsellerle desteklediği sunumunda önemli ve dikkat çekici açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Kutoğlu, 2020’nin Ocak ayı itibariyle zorunlu hale gelecek olan EKB’yle ilgili, “Enerji Kimlik Kartı sizin cebinizi kurtarır, Afet Kimlik Kartı canınızı kurtarır” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin bir deprem ülkesi olduğuna, buna rağmen Gayrimenkul Değerleme Raporları’nda binaların ‘afet riskinin’ ne olduğuna dair herhangi bir bilginin yer almadığını hatırlatan Prof. Dr. Şenol Hakan Kutoğlu, şunları söyledi:

“Deprem ülkesindeyiz. Gayrimenkul Değerleme Raporunu internetten aldım. Gayrimenkulün açık adresi, kime ait olduğu, kaç yaşında olduğu, imar durumu, ulaşım özellikleri, fiziki durumu, altyapısı. Bu binanın afet riski nerede? Şimdi biz binalarımızın, ‘şu tarihe kadar enerji kimlik kartı olacak’ diyoruz. Biz deprem ülkesiyiz. 1999’da binlerce insanımızı kaybettik. 2011’de yine binlerce insanımızı kaybettik. 1939’dan beri yüzbinlerce insanımızı kaybettik. Ya enerji kimlik kartı soruncaya kadar binalarda afet kimlik kartı niye istemiyoruz. Geçtim depremden, son bir senedir su baskınlarından bir sürü insanı kaybettik, heyelanlardan bir sürü insan evsiz kaldı. İnsanlar 40 sene çalışıyor, 100 bin lira, 150 bin lira, 200 bin lira emekli ikramiyesi veriliyor. Siz gidiyorsunuz bir ev alıyorsunuz, parayı yatırıyorsunuz, sonra suyun altında kalıyor. İnsanlar ağlaşıyor. Niye ağlaşıyorlar? Gidecek yeri yok insanların. Bütün parasını yatırmış ev almaya, ev de suyun altında kalmış, derenin altında kalmış. Torununu kaybetmiş. Hiçbir şey yapmadan Azrail’i bekliyoruz. Torununuz geldi sizin evinizde gitti, bu acıyla yaşanır mı?”

Panelde Prof. Dr. Şenol Hakan Kutoğlu’nun ardından Bursa Büyükşehir Belediyesi Kentsel Dönüşüm Şube Müdürü İbrahim Eken Kentsel Dönüşümün Bursa için önemine değinerek Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen ve yakın gelecekte gerçekleştirilmesi planlanan projeler hakkında bilgi verdi.

Bir sonraki sunumda söz alan Bursa Büyükşehir Belediyesi – Akıllı Şehircilik ve İnovasyon Dairesi Başkanı Muhammed Kürşat Gürsoy kaçak yapılaşma ile mücadele çalışmalarına inovatif bir çözüm sunan İnsansız Hava Aracı (İHA) ile kaçak yapı tespiti konulu çalışmalarını anlattı.

Etkinliğin son bölümünde ise Harita Yüksek Mühendisi Fikri Haşal tarafından Acil Durum Yönetimi ve Kentsel Dönüşüm Çalışmalarında CBS’nin Rolü başlıklı sunum gerçekleştirdi.

Sunumların ardından panel, soru-cevap kısmı ve plaket töreni ile sona erdi.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Gelecek Partisi İl Başkanı Alpaslan Yıldız oldu Gelecek Partisi İl Başkanı Alpaslan Yıld...

Gelecek Partisi Bursa İl Başkanı kim  olacağı merak ediliyordu. İl Başkanı bugün belli oldu. Gelecek Partisi Bursa İl Başkanlığı görevi...

Nilüfer Sosyal Girişimcilik Merkezi kuruluyor Nilüfer Sosyal Girişimcilik Merkezi kuru...

Nilüfer İnovasyon Merkezi’nde düzenlenen Türkiye Sosyal Girişimcilik Ağı projesi deneyim paylaşım toplantısında konuşan Başkan Erdem, N...

İnegöl Belediyesi 2790 can dostunu sağlığına kavuşturdu İnegöl Belediyesi 2790 can dostunu sağlı...

İnegöl Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü, 2019 yılında Sahipsiz Hayvanlar Bakım ve Tedavi Merkezinde 110 kısırlaştırma, 30 kırık op...

‘Şehirler buluşuyor, ekonomi konuşuyor’ ‘Şehirler buluşuyor, ekonomi konuşuyor’...

Bursa ile Balıkesirli sanayici ve iş insanları, ‘Şehirler buluşuyor, ekonomi konuşuyor’ konulu program dolayısıyla Balıkesir’de bir ara...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Yarışma başlıyor Yarışma başlıyor

Bursa 2’nci Liseler Arası Kısa Film Yarışması başladı. Temas...

Gıda Mühendisleri Odası’nda Serkan Durmuş adaylığını açıkladı Gıda Mühendisleri Odası’n...

TMMOB Gıda Mühendisleri Odası Bursa Şubesi’nin 25-26 Ocak ta...

Robotik kodlamada sertifika heyecanı Robotik kodlamada sertifi...

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin çocukların bilim ve teknoloj...

Bursa’da 536 bin öğrenci tatile giriyor Bursa’da 536 bin öğrenci ...

Bursa’da 1897 okulda 586 bin 993 öğrenci ve 39 bin 870 öğret...

BUSKİ’den hem sağlıklı su, hem tasarruf yatırımı BUSKİ’den hem sağlıklı su...

Bursa Büyükşehir Belediyesi BUSKİ Genel Müdürlüğü, İnegöl Es...

İnegöl Belediyesi’nden 30 bin kumbara İnegöl Belediyesi’nden 30...

İnegöl Belediyesi tarafından tertiplenen 4. Kitap Günleri 13...

BİLDEF, Bursa’nın meselelerini masaya yatırdı BİLDEF, Bursa’nın meselel...

Bursa İl Dernekleri Federasyonu’na (BİLDEF) bağlı 20 dernek ...

Burkay: “Sanayi yatırımları Bursa’nın gelecek 50 yılını şekillendirecek” Burkay: “Sanayi yatırımla...

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) liderliğinde Bursa’daki...

Aktaş: “2020 Büyükşehir için yatırım yılı olacak” 17.01.2020 11:38:1 Aktaş: “2020 Büyükşehir i...

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, 2019’un seçi...

Gelecek Partisi İl Başkanı Alpaslan Yıldız oldu Gelecek Partisi İl Başkan...

Gelecek Partisi Bursa İl Başkanı kim  olacağı merak ediliyor...

TEKNOLOJİ HABERLERİ