Yerelin Sesi, Genelin Yansıması
Yerelin Sesi, Genelin Yansıması

Gençlere patent eğitimi

  Bursa Sanayicileri ve İşinsanları Derneği (BUSİAD) ve Bursa Uludağ Üniversitesi iş  birliğiyle organize edilen “Patent ve Fikri Haklar” semineri, Uludağ Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünde gerçekleştirildi.   Makine ve Tekstil Mühendisliği Bölümü öğrencilerinin katıldığı seminerde Erdem Kaya Patent İş Geliştirme Müdürü Tuğba Öztürk, geçen yıl dünyada patent başvuru sayısının 3 milyonun üzerinde gerçekleştiğini ifade ederek, “Çin 1.3 milyon, […]

29 Kasım 2019 - 8:44 'de eklendi ve 231 kez görüntülendi. A+A-

Gençlere patent eğitimi

 

Bursa Sanayicileri ve İşinsanları Derneği (BUSİAD) ve Bursa Uludağ Üniversitesi iş  birliğiyle organize edilen “Patent ve Fikri Haklar” semineri, Uludağ Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünde gerçekleştirildi.

 

Makine ve Tekstil Mühendisliği Bölümü öğrencilerinin katıldığı seminerde Erdem Kaya Patent İş Geliştirme Müdürü Tuğba Öztürk, geçen yıl dünyada patent başvuru sayısının 3 milyonun üzerinde gerçekleştiğini ifade ederek, “Çin 1.3 milyon, ABD 605 bin başvuru ile bir ve ikinci sırada yer aldılar. Türkiye ise 18. oldu” dedi.

Öztürk, patent başvurularının ekonomik gelişme düzeyini de gösterdiğini ifade ederek, Çin’in son yıllarda büyük bir artış gösterdiğini söyledi.

Gençlere fikri sınai mülkiyet haklarının detayları hakkında geniş bir sunum yapan Öztürk, 2014-2016 yılları arasında bu alanda dünyada 6.6 trilyon dolarlık bir hacim gerçekleştirildiğini kaydetti. Öztürk, bunun dünya GSYİH’sının yüzde 45’ini oluşturduğunu klasik sanayi üretiminin yüzde 35’te kaldığını belirtti. Öztürk, bu alanda istihdamın 84 milyon kişi olduğunu ve alanda çalışan firmaların personelinin yüzde 72 daha fazla ücret aldığını da söyledi.

Öztürk, patentin tekel imkanı sağladığını da kaydederek, “Böylece sizin patent sahibi olduğunuz bir şeyle ilgili üretim yapacak olanlar, size lisans ücreti ödemek zorunda kalırlar” dedi.

Patent hakkında detaylı bilgiler veren Öztürk, “Patent, buluş sahibinin çözümünü, belirli bir zaman dilimi içinde, yasal hükümler çerçevesinde koruma altına aldığını gösteren belgedir. Patentin, teknolojik inovasyonu teşvik etmek, rekabeti ve yatırımı artırmak, bilginin yayılmasını desteklemek ve teknoloji transferini teşvik etmek gibi rolleri vardır” diye konuştu.

NELER PATENT ALAMAZ?

Öztürk, keşiflere, bilimsel teoriler ve matematik metotlarına patent alınamayacağını da belirtirken, “Edebiyat, sanat eserleri ve bilim eserleri, bilgisayar oyunları ile öğrenmeye ilişkin metotlara da patent alınamaz” dedi. Tedavi usulleri ve bazı biyolojik yöntemlerin de patentle koruma altına alınamayacağını belirten Öztürk, kamu düzenine ve genel ahlaka aykırı buluşlar da patent konusu olamaz” dedi.

Bir buluşun patent belgesi alması için yenilik, tekniğin bilinen durumunun aşılması ve sanayiye uygulanabilirlik kriterlerinin arandığını belirten Öztürk, faydalı model belgesi için ise yenilik ve sanayiye uygulanabilirlik kriterlerinin esas olduğunu söyledi. Öztürk, patentin 20 yıl, faydalı modelin ise 10 yıllık koruma sağladığını da kaydetti.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Konut Alımı İçin Fırsat Dönemi… Konut Alımı İçin Fırsat Dönemi…

İnşaat Müteahhitleri Sanayici ve İşadamları Derneği (İMSİAD) Başkanı Mustafa Andıç, üç kamu bankası tarafında sıfır konutlara verilecek...

Uğurdağ: “İnegöl’ün Yanındayız” Uğurdağ: “İnegöl’ün Yanındayız”...

İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) Başkanı Yavuz Uğurdağ, tüm ülkenin aynı anda koronavirüse karşı mücadele ettiğini ve sağlığımız i...

OİB’den Latin Amerika’ya İhracatta Online Atak OİB’den Latin Amerika’ya İhracatta Onlin...

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB), pandemi sürecinde yavaşlayan ihracatı canlandırmak için düzenleyeceği online et...

Matlı: İlk Çeyrek Büyüme Rakamları Motive Edici… Matlı: İlk Çeyrek Büyüme Rakamları Motiv...

Bursa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi Özer Matlı, 2020 yılı il...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Sıra geldi diyabet ve obezite ile mücadeleye… Sıra geldi diyabet ve obe...

Dünyayı tehdit eden salgının belini kırmak için ülkelerin ta...

Konut Alımı İçin Fırsat Dönemi… Konut Alımı İçin Fırsat D...

İnşaat Müteahhitleri Sanayici ve İşadamları Derneği (İMSİAD)...

Karacabey’de Bakan Selçuk’un olumlu baktığı projeye başlandı Karacabey’de Bakan ...

Bursa Valiliği tarafından yapılan deprem dayanıklılık testle...

Dokuz Gözeler Değerlenecek Dokuz Gözeler Değerlenece...

Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, Dokuz Gözeler mevkii...

İnegöl’de Maske Dağıtımları 8 Noktadan Devam Edecek İnegöl’de Maske Dağ...

İnegöl Belediyesi, pandemi süresince başarılı şekilde sürdür...

Ulaşımdaki konfor köprülere de yansıdı Ulaşımdaki konfor köprüle...

Bursa’da sokağa çıkma yasağı uygulamalarında yaklaşık ...

TÜBİTAK İHA Yarışması’nda BUÜ Öğrencilerinden Önemli Başarı TÜBİTAK İHA Yarışması’nda...

TÜBİTAK tarafından Döner Kanat ve Sabit Kanat kategorilerind...

Uğurdağ: “İnegöl’ün Yanındayız” Uğurdağ: “İnegöl’ün Yanın...

İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) Başkanı Yavuz Uğurdağ,...

Uzm. Dr. Kaşıkcı, Covid-19 Süresince Yürütülen Mücadeleyi Anlattı Uzm. Dr. Kaşıkcı, Covid-1...

Bursa İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Halim Ömer Kaşıkcı, yeni tip...

Yeni Normal Döneminde Üniversite Eğitimi Z Kuşağını Kurtarabilecek mi? Yeni Normal Döneminde Üni...

  Son dönemlerde yeni bir çalışma düzeni, küreselleşme ...

Yeni normal ve akıllı yaşam Yeni normal ve akıllı yaş...

İlk işaretlerini 20 yıl önce gördüğümüz ve son 10 yıldan bu ...

TEKNOLOJİ HABERLERİ