Reklamı kapat
Manşet16
Manşet16

Gençlere patent eğitimi

  Bursa Sanayicileri ve İşinsanları Derneği (BUSİAD) ve Bursa Uludağ Üniversitesi iş  birliğiyle organize edilen “Patent ve Fikri Haklar” semineri, Uludağ Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünde gerçekleştirildi.   Makine ve Tekstil Mühendisliği Bölümü öğrencilerinin katıldığı seminerde Erdem Kaya Patent İş Geliştirme Müdürü Tuğba Öztürk, geçen yıl dünyada patent başvuru sayısının 3 milyonun üzerinde gerçekleştiğini ifade ederek, “Çin 1.3 milyon, […]

29 Kasım 2019 - 8:44 'de eklendi ve 142 kez görüntülendi. A+A-

Gençlere patent eğitimi

 

Bursa Sanayicileri ve İşinsanları Derneği (BUSİAD) ve Bursa Uludağ Üniversitesi iş  birliğiyle organize edilen “Patent ve Fikri Haklar” semineri, Uludağ Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünde gerçekleştirildi.

 

Makine ve Tekstil Mühendisliği Bölümü öğrencilerinin katıldığı seminerde Erdem Kaya Patent İş Geliştirme Müdürü Tuğba Öztürk, geçen yıl dünyada patent başvuru sayısının 3 milyonun üzerinde gerçekleştiğini ifade ederek, “Çin 1.3 milyon, ABD 605 bin başvuru ile bir ve ikinci sırada yer aldılar. Türkiye ise 18. oldu” dedi.

Öztürk, patent başvurularının ekonomik gelişme düzeyini de gösterdiğini ifade ederek, Çin’in son yıllarda büyük bir artış gösterdiğini söyledi.

Gençlere fikri sınai mülkiyet haklarının detayları hakkında geniş bir sunum yapan Öztürk, 2014-2016 yılları arasında bu alanda dünyada 6.6 trilyon dolarlık bir hacim gerçekleştirildiğini kaydetti. Öztürk, bunun dünya GSYİH’sının yüzde 45’ini oluşturduğunu klasik sanayi üretiminin yüzde 35’te kaldığını belirtti. Öztürk, bu alanda istihdamın 84 milyon kişi olduğunu ve alanda çalışan firmaların personelinin yüzde 72 daha fazla ücret aldığını da söyledi.

Öztürk, patentin tekel imkanı sağladığını da kaydederek, “Böylece sizin patent sahibi olduğunuz bir şeyle ilgili üretim yapacak olanlar, size lisans ücreti ödemek zorunda kalırlar” dedi.

Patent hakkında detaylı bilgiler veren Öztürk, “Patent, buluş sahibinin çözümünü, belirli bir zaman dilimi içinde, yasal hükümler çerçevesinde koruma altına aldığını gösteren belgedir. Patentin, teknolojik inovasyonu teşvik etmek, rekabeti ve yatırımı artırmak, bilginin yayılmasını desteklemek ve teknoloji transferini teşvik etmek gibi rolleri vardır” diye konuştu.

NELER PATENT ALAMAZ?

Öztürk, keşiflere, bilimsel teoriler ve matematik metotlarına patent alınamayacağını da belirtirken, “Edebiyat, sanat eserleri ve bilim eserleri, bilgisayar oyunları ile öğrenmeye ilişkin metotlara da patent alınamaz” dedi. Tedavi usulleri ve bazı biyolojik yöntemlerin de patentle koruma altına alınamayacağını belirten Öztürk, kamu düzenine ve genel ahlaka aykırı buluşlar da patent konusu olamaz” dedi.

Bir buluşun patent belgesi alması için yenilik, tekniğin bilinen durumunun aşılması ve sanayiye uygulanabilirlik kriterlerinin arandığını belirten Öztürk, faydalı model belgesi için ise yenilik ve sanayiye uygulanabilirlik kriterlerinin esas olduğunu söyledi. Öztürk, patentin 20 yıl, faydalı modelin ise 10 yıllık koruma sağladığını da kaydetti.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Heimtextil Fuarı’na Bursa imzası Heimtextil Fuarı’na Bursa imzası

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Küresel Fuar Acentesi Projesi, 2020 yılının ilk fuar organizasyonunu ev tekstili sektörünün kalbin...

Bursa’da yılın ilk fuarı Junioshow Bursa’da yılın ilk fuarı Junioshow

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) ve Bebe Çocuk Konfeksiyonu Sanayici ve İş Adamları Derneği (BEKSİAD) iş birliğiyle düzenlenen Juni...

Burkay: “Yeni bir büyüme ve kalkınma hamlesinin eşiğindeyiz” Burkay: “Yeni bir büyüme ve kalkınma ham...

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Türkiye’nin yeni bir büyüme ve kalkınma hamlesinin eşiğinde...

BTSO Başkanı Burkay: “En büyük gücümüz üyelerimizdir” BTSO Başkanı Burkay: “En büyük gücümüz ü...

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın (BTSO) 2019 yılı son meclis toplantısı yapıldı. BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, odanın he...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Yarışma başlıyor Yarışma başlıyor

Bursa 2’nci Liseler Arası Kısa Film Yarışması başladı. Temas...

Gıda Mühendisleri Odası’nda Serkan Durmuş adaylığını açıkladı Gıda Mühendisleri Odası’n...

TMMOB Gıda Mühendisleri Odası Bursa Şubesi’nin 25-26 Ocak ta...

Robotik kodlamada sertifika heyecanı Robotik kodlamada sertifi...

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin çocukların bilim ve teknoloj...

Bursa’da 536 bin öğrenci tatile giriyor Bursa’da 536 bin öğrenci ...

Bursa’da 1897 okulda 586 bin 993 öğrenci ve 39 bin 870 öğret...

BUSKİ’den hem sağlıklı su, hem tasarruf yatırımı BUSKİ’den hem sağlıklı su...

Bursa Büyükşehir Belediyesi BUSKİ Genel Müdürlüğü, İnegöl Es...

İnegöl Belediyesi’nden 30 bin kumbara İnegöl Belediyesi’nden 30...

İnegöl Belediyesi tarafından tertiplenen 4. Kitap Günleri 13...

BİLDEF, Bursa’nın meselelerini masaya yatırdı BİLDEF, Bursa’nın meselel...

Bursa İl Dernekleri Federasyonu’na (BİLDEF) bağlı 20 dernek ...

Burkay: “Sanayi yatırımları Bursa’nın gelecek 50 yılını şekillendirecek” Burkay: “Sanayi yatırımla...

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) liderliğinde Bursa’daki...

Aktaş: “2020 Büyükşehir için yatırım yılı olacak” 17.01.2020 11:38:1 Aktaş: “2020 Büyükşehir i...

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, 2019’un seçi...

Gelecek Partisi İl Başkanı Alpaslan Yıldız oldu Gelecek Partisi İl Başkan...

Gelecek Partisi Bursa İl Başkanı kim  olacağı merak ediliyor...

TEKNOLOJİ HABERLERİ