Reklamı kapat
Manşet16
Manşet16

Gençlere patent eğitimi

  Bursa Sanayicileri ve İşinsanları Derneği (BUSİAD) ve Bursa Uludağ Üniversitesi iş  birliğiyle organize edilen “Patent ve Fikri Haklar” semineri, Uludağ Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünde gerçekleştirildi.   Makine ve Tekstil Mühendisliği Bölümü öğrencilerinin katıldığı seminerde Erdem Kaya Patent İş Geliştirme Müdürü Tuğba Öztürk, geçen yıl dünyada patent başvuru sayısının 3 milyonun üzerinde gerçekleştiğini ifade ederek, “Çin 1.3 milyon, […]

29 Kasım 2019 - 8:44 'de eklendi ve 106 kez görüntülendi. A+A-

Gençlere patent eğitimi

 

Bursa Sanayicileri ve İşinsanları Derneği (BUSİAD) ve Bursa Uludağ Üniversitesi iş  birliğiyle organize edilen “Patent ve Fikri Haklar” semineri, Uludağ Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünde gerçekleştirildi.

 

Makine ve Tekstil Mühendisliği Bölümü öğrencilerinin katıldığı seminerde Erdem Kaya Patent İş Geliştirme Müdürü Tuğba Öztürk, geçen yıl dünyada patent başvuru sayısının 3 milyonun üzerinde gerçekleştiğini ifade ederek, “Çin 1.3 milyon, ABD 605 bin başvuru ile bir ve ikinci sırada yer aldılar. Türkiye ise 18. oldu” dedi.

Öztürk, patent başvurularının ekonomik gelişme düzeyini de gösterdiğini ifade ederek, Çin’in son yıllarda büyük bir artış gösterdiğini söyledi.

Gençlere fikri sınai mülkiyet haklarının detayları hakkında geniş bir sunum yapan Öztürk, 2014-2016 yılları arasında bu alanda dünyada 6.6 trilyon dolarlık bir hacim gerçekleştirildiğini kaydetti. Öztürk, bunun dünya GSYİH’sının yüzde 45’ini oluşturduğunu klasik sanayi üretiminin yüzde 35’te kaldığını belirtti. Öztürk, bu alanda istihdamın 84 milyon kişi olduğunu ve alanda çalışan firmaların personelinin yüzde 72 daha fazla ücret aldığını da söyledi.

Öztürk, patentin tekel imkanı sağladığını da kaydederek, “Böylece sizin patent sahibi olduğunuz bir şeyle ilgili üretim yapacak olanlar, size lisans ücreti ödemek zorunda kalırlar” dedi.

Patent hakkında detaylı bilgiler veren Öztürk, “Patent, buluş sahibinin çözümünü, belirli bir zaman dilimi içinde, yasal hükümler çerçevesinde koruma altına aldığını gösteren belgedir. Patentin, teknolojik inovasyonu teşvik etmek, rekabeti ve yatırımı artırmak, bilginin yayılmasını desteklemek ve teknoloji transferini teşvik etmek gibi rolleri vardır” diye konuştu.

NELER PATENT ALAMAZ?

Öztürk, keşiflere, bilimsel teoriler ve matematik metotlarına patent alınamayacağını da belirtirken, “Edebiyat, sanat eserleri ve bilim eserleri, bilgisayar oyunları ile öğrenmeye ilişkin metotlara da patent alınamaz” dedi. Tedavi usulleri ve bazı biyolojik yöntemlerin de patentle koruma altına alınamayacağını belirten Öztürk, kamu düzenine ve genel ahlaka aykırı buluşlar da patent konusu olamaz” dedi.

Bir buluşun patent belgesi alması için yenilik, tekniğin bilinen durumunun aşılması ve sanayiye uygulanabilirlik kriterlerinin arandığını belirten Öztürk, faydalı model belgesi için ise yenilik ve sanayiye uygulanabilirlik kriterlerinin esas olduğunu söyledi. Öztürk, patentin 20 yıl, faydalı modelin ise 10 yıllık koruma sağladığını da kaydetti.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
NOSAB’IN ‘EN’LERİ ÖDÜLLENDİRİLDİ… NOSAB’IN ‘EN’LERİ ÖDÜLLENDİRİLDİ…...

Nilüfer Organize Sanayi Bölgesi’nin (NOSAB) 18’nci kuruluş yıldönümü etkinliğinde, “Ciro, İhracat, İstihdam ve Kadın İstihdamı” olmak ü...

Bursa’nın değerleri İzmir’de vitrine çıktı Bursa’nın değerleri İzmir’de vitrine çık...

Türkiye’nin turizm sektöründeki en önemli buluşmalarından olan Travel Turkey İzmir Turizm Fuarı’nda stat açan Bursa Kültür Turizm ve Ta...

Ticaret Borsası’ndan Nilüfer’de iş birliği vurgusu Ticaret Borsası’ndan Nilüfer’de iş birli...

Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, Bursa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Özer Matlı’ya iade-i ziyarette bulundu. Ziyarette N...

İslam Kalkınma Bankası Başkanı’ndan ULUTEK’e iş birliği ziyareti İslam Kalkınma Bankası Başkanı’ndan ULUT...

İslam Kalkınma Bankası (İKB) Başkanı Dr. Bandar M. H. Hajjar, Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) Teknoloji Geliştirme Bölgesi ULUTEK Tekno...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Fetih Müzesi’nde Kazak esintisi Fetih Müzesi’nde Kazak es...

Osmangazi Belediyesi’nin vizyon projelerinden Panorama 1326 ...

Kadın dernekleri Bursa’nın lezzetlerini öğreniyor Kadın dernekleri Bursa’nı...

Nilüfer’deki kadın dernekleri üyeleri, mutfakta hünerlerini ...

Hamidiye Tarım Lisesi için start verildi Hamidiye Tarım Lisesi içi...

Gündeminden meslekî eğitimi ve Hamidiye Mesleki ve Teknik An...

Mustafakemalpaşa Sosyal Etkinlik Merkezi törenle hizmete açıldı Mustafakemalpaşa Sosyal E...

Mustafakemalpaşa Belediyesi tarafından Muradiye Sarnıç Mahal...

Bursa, yeni kitap fuarı için gün sayıyor Bursa, yeni kitap fuarı i...

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından 20-29 Aralık 2019 tar...

BUSİM (2018-2019) GERİBİLDİRİM TOPLANTISI YAPILDI BUSİM (2018-2019) GERİBİL...

Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün 2023 Eğitim Vizyon...

Topuklu Terlik Süt Yapar’a Bursalılardan büyük ilgi Topuklu Terlik Süt Yapar&...

Yazar Figen Şakacı’nın Pala Hayriye romanındaki Pişti hikaye...

BEBECİLER HAYAT’TA SAĞLIK BULACAK… BEBECİLER HAYAT’TA SAĞLIK...

Bebe Çocuk Konfeksiyon Sektörü Sanayici ve İşadamları Derneğ...

NOSAB’IN ‘EN’LERİ ÖDÜLLENDİRİLDİ… NOSAB’IN ‘EN’LERİ ÖDÜLLEN...

Nilüfer Organize Sanayi Bölgesi’nin (NOSAB) 18’nci kuruluş y...

OSMEK sessiz dünyaya kapı açıyor OSMEK sessiz dünyaya kapı...

Osmangazi Belediyesi Meslek Edinme Kursları (OSMEK) bünyesin...

TEKNOLOJİ HABERLERİ