Yerelin Sesi, Genelin Yansıması
Yerelin Sesi, Genelin Yansıması

Gelecek kaygısı nasıl fırsata dönüşür?

Günümüzde her anne baba çocuğunun iyi bir geleceğe sahip olmasını istiyor. Bu gelecek kaygısını ortadan kaldıracakta kariyerli meslek sahibi olmak. Herkesin dilinle olan kariyerli meslek! Kariyerli meslek sahibi olmak için ne yapmalıyız? İyi bir eğitim mi almak mı, yani iyi bir üniversite eğitimi almak mı gerekiyor? Aileler, çocuklar ve gençlerin bir bölümü de haklı olarak […]

10 Mayıs 2020 - 0:01 'de eklendi ve 1893 kez görüntülendi. A+A-

Gelecek kaygısı nasıl fırsata dönüşür?

Günümüzde her anne baba çocuğunun iyi bir geleceğe sahip olmasını istiyor. Bu gelecek kaygısını ortadan kaldıracakta kariyerli meslek sahibi olmak. Herkesin dilinle olan kariyerli meslek!
Kariyerli meslek sahibi olmak için ne yapmalıyız? İyi bir eğitim mi almak mı, yani iyi bir üniversite eğitimi almak mı gerekiyor?
Aileler, çocuklar ve gençlerin bir bölümü de haklı olarak bu pencereden bakarak iyi bir koleje giderek ardından iyi bir üniversite eğitimi alarak hedeflerine ulaşmayı istiyorlar. Bazıları devamında yüksek lisans ve doktora eğitimi ile eğitimlerini taçlandırmak arzusundalar. Tüm bu yoğun çalışmaların temelinde iyi bir meslek yani iyi bir gelecek sahibi olmak. Peki aileler nasıl düşünüyor, meslek seçimi ile ilgili kararları hangi gerekçelere dayandırıyorlar. Her ebeveyn çocuğunun geleceğinden endişe duymak istemiyor. Bu doğrultuda çocuklarının derece yapmalarını, en iyi üniversitelerde eğitim almasını arzuluyor. Tüm kaynaklarını ve zamanlarını bu amaç için kullanıyorlar. Pek çok gençte ailelerinin istedikleri doğrultuda odaklanmışlar. Var yok o sınavda başarılı olarak istenilen bölümü kazanmak.
Burada kilit iki soru öne çıkıyor.
Bu nasıl başaracağız?
Gerçekten ne istediğimizi biliyor muyuz?
Hedefe kilitlenmişiz ama bu bizim gerçek isteğimiz mi?
Her genç üniversiteye gitmesi için teşvik edilmemeli. Yaşantımızdaki değişimler, Z kuşağının yeni hayat tarzı, toplumsal bakış üniversite eğitim almanın hayat yolculuğunda önemli bir destek aracı olduğu düşüncesinin yaygınlaşmasına neden oldu.
Evinizde musluk, elektrik, mobilya vb. arızalarını giderecek uzman bulabiliyor musunuz. Gelir değerlendirilmesi yapıldığında bu meslek mensuplarının üniversite mezunundan daha fazla para kazanabileceklerini unutmamak gerek. Bu duruma nasıl geldik; meslek kelimelerinin sonu çiftÇİ, elektrikÇİ, suCU, bilgisiyarCI, tamirCİ, “Çİ, CU, CI, Cİ…” ile biten meslekler basit algılanan mesleklere dönüşmüş. Korona günlerinde evimizde 3 saat internetinizin olmadığını, musluğunuzun suyunu durduramadığınızı, aracınızın yolda kaldığını bir düşünün. Sadece BankaCIlar güzel giyimleri, masa başı görevleri nedeniyle olsa gerek durumu kurtarıyorlar.
Bu meslekleri güçlü eğitimlerle içerik oluşturup yapmaya başlasak meslekler bankacılar gibi saygınlık kazanacak. Bir Almanya seyahatimde çiftlik ziyaretinde bulunmuştuk. 100 sağmal ineğe sahip olan çiftlikte sadece sahibi olan karı koca çalışıyordu. Çiftliğe Ferrari marka otomobilleri ile geliyor, tulumlarını giyip işe başlıyorlardı. Gün sonunda duşlarını alıp güzel kıyafetlerini giyip akşam yemeği için dostları ile buluşup sosyal yaşantılarını aktif bir şekilde sürdürüyorlardı. Yılda ortalama 3 kez ülke dışında tatil yapıyorlar. Hayat standartları çok yüksek. Bizde bu mesleği yapanlara “Çiftçi ya da Çoban” diyoruz.
Korona döneminde çoğu insan sanıyorum bu mesleklerden bazılarını “kargocu, kuryeci, çiftçi, vb.” o kadar değerli gördü ki; bakış açısındaki tavırlar meslekleri pozitif yöne götürecektir.
Eğer işinizi severseniz, üst seviyede yaparsanız toplumdaki tavrı olumlu hale dönüştürebilirsiniz. Üniversitede alanı olmayan bir mesleki beceriniz varsa üniversite diploması sahibi olamamak sizi utandırmamalı.
Üniversite eğitimi alan gençlerimizin sorunu da kariyer planlama. Sadece sınavı kazanıp, eğitimi tamamlayarak diplomayı almak meslek sahibi olmamızı ve geleceğimizi garanti altına almamıza yetmiyor. Bugün genç işsizlik oranının %24’ler düzeyinde olduğunu TUİK verileri ile görüyoruz. Kısa zaman dilimi içerisinde bugün çok hızlı giriş yaptığımız dijital dünya, nesnelerin interneti, blockchain, pandemi gibi gelişmeler gelecekte kariyer sorununu daha da büyütecek gibi görünüyor.
Sonraki yazımızda kariyer planlama ve 21.yy. yetkinlikleri ile gelecek kaygısını ele almaya devam edeceğiz.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
‘Naim Süleymanoğlu Spor Kompleksi’ Faaliyete Başladı ‘Naim Süleymanoğlu Spor Kompleksi’ Faali...

Koronavirüs salgını sürecinde virüsün yayılmasına karşı önlemler çerçevesinde faaliyetine ara veren Naim Süleymanoğlu Spor Kompleksi, n...

Karacabey’e PTT’den ‘teknolojik’ yatırım Karacabey’e PTT’den ‘teknolojik’ yatırım...

Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan ile bir araya gelen PTT yöneticileri, PTT’nin inovatif ürünleri arasında yer alan ve 7/24 teslimat...

BUTEKOM Üniversite-Sanayi İşbirliğine Güç Katıyor BUTEKOM Üniversite-Sanayi İşbirliğine Gü...

Bursa Teknoloji Koordinasyon ve Ar-Ge Merkezi’nin (BUTEKOM), TÜBİTAK 2244 Sanayi Doktora Programı kapsamında, Bursa Uludağ Üniversitesi...

İnegöl sağlıklı içme suyuna kavuşuyor İnegöl sağlıklı içme suyuna kavuşuyor...

Bursa Büyükşehir Belediyesi, İnegöl İlçesi’ni sağlıklı içme suyuna kavuşturacak ve bünyesinde su depoları, isale hattı ve şebeke hatlar...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Sıra geldi diyabet ve obezite ile mücadeleye… Sıra geldi diyabet ve obe...

Dünyayı tehdit eden salgının belini kırmak için ülkelerin ta...

Sokak Hayvanlarına Osmangazi Şefkati Sokak Hayvanlarına Osmang...

Osmangazi Belediyesi, koronavirüs salgınına karşı her alanda...

‘Naim Süleymanoğlu Spor Kompleksi’ Faaliyete Başladı ‘Naim Süleymanoğlu Spor K...

Koronavirüs salgını sürecinde virüsün yayılmasına karşı önle...

Karacabey’e PTT’den ‘teknolojik’ yatırım Karacabey’e PTT’den ‘tekn...

Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan ile bir araya gelen PTT...

BUTEKOM Üniversite-Sanayi İşbirliğine Güç Katıyor BUTEKOM Üniversite-Sanayi...

Bursa Teknoloji Koordinasyon ve Ar-Ge Merkezi’nin (BUTEKOM),...

İnegöl sağlıklı içme suyuna kavuşuyor İnegöl sağlıklı içme suyu...

Bursa Büyükşehir Belediyesi, İnegöl İlçesi’ni sağlıklı içme ...

Millet Bahçesi artık Bursalıların hizmetinde Millet Bahçesi artık Burs...

Bursa Atatürk Stadyumu’nun yıkılmasının ardından Büyükşehir ...

O meyve şifa deposu… O meyve şifa deposu…...

Meyveler arasında ayrı bir yeri olan kirazın insan vücuduna ...

COVİD19 aşı üretimine başlıyorlar… COVİD19 aşı üretimine baş...

Dünyanın merakla beklediği COVİD19 aşısı ile ilgili çalışmal...

Dündar’dan Yerli ve Milli Sebze Fidesi Dündar’dan Yerli ve Milli...

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, ‘5 Haziran Dünya ...

18 Yaş Kısıtlamaları Ne Zaman Sona Erecek? 18 Yaş Kısıtlamaları Ne Z...

 Haziran 1 itibari ile normalleşmeye başladık. Ancak bu tabi...

TEKNOLOJİ HABERLERİ