Yerelin Sesi, Genelin Yansıması
Yerelin Sesi, Genelin Yansıması

Evde Takip Edilecek Hastalar İçin Uyarı!

Bursa İl Sağlık Müdürlüğü’nden evde takip edilmesi gereken hastalar için uyarı yapıldı. Tüm dünyayı kasıp kavuran korona virüs salgını karşı alınan tedbirler her geçen gün arttırılmaya devam ederken Cuma günü yayınlanan genelgeyle 30 büyükşehir belediyesi ve Zonguldak ili olmak üzere 2 günlük sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Bu kapsamda Sağlık Bakanlığı tarafından dünyadaki gelişmeler ve […]

12 Nisan 2020 - 15:43 'de eklendi ve 657 kez görüntülendi. A+A-

Evde Takip Edilecek Hastalar İçin Uyarı!

Bursa İl Sağlık Müdürlüğü’nden evde takip edilmesi gereken hastalar için uyarı yapıldı.

Tüm dünyayı kasıp kavuran korona virüs salgını karşı alınan tedbirler her geçen gün arttırılmaya devam ederken Cuma günü yayınlanan genelgeyle 30 büyükşehir belediyesi ve Zonguldak ili olmak üzere 2 günlük sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Bu kapsamda Sağlık Bakanlığı tarafından dünyadaki gelişmeler ve bilimsel verilere göre sürekli olarak güncellenen COVİD-19 rehberini resmi internet sitesinde yayınlarken, evde takipli hastaların dikkat etmesi gereken hususları açıkladı.

Hastaneye yatış gerekmediği düşünülen 50 yaş altı, kliniği hafif ve COVID-19’un ağır seyretmesine neden olabilecek risk faktörü olmayan, hipertansiyon, diyabet, kronik akciğer hastalığı, kronik kalp hastalığı, kronik böbrek yetmezliği veya bağışıklık yetmezliği gibi hastalıkları olmayan, kesin COVID-19 vakaları semptomlar düzelene kadar gerekirse uygun tedavi başlanarak evde takip edilecek hastalar konusunda Bursa İl Sağlık Müdürlüğü uyarılarda bulundu.

 1. Evde izlenen hastalar iyileşene kadar aile hekimi tarafından takip edilmelidir. Hastaya ait tıbbi bilgiler aile hekimi ile paylaşılmalı, ve 14 gün süreyle gün aşırı telefon ile sağlık durumu semptomlar yönünden sorularak değerlendirilir.
 2. Evdeki izlem süresinde yapması gerekenler ve cezai sorumluluğu anlatıldıktan sonra bu bilgileri içeren onam formu imzalatılır.
 3. Hasta izlem süresini evde geçirmelidir.
 4. Eve ziyaretçi kabul edilmemelidir.
 5. Başka kişi/kişiler ile aynı ortamı paylaşmak zorunda kaldığı zaman tıbbi maske takmalıdır.
 6. Ev halkına bulaş riskini önlemek için evde takipli hasta(lar) mümkünse diğer kişilerden farklı bir odada, mümkün değil ise iyi havalanan bir odada oturmalı, diğer kişilerden en az 1 metre uzakta olmalı ve tıbbi maske takmalıdır. Maske nemlenmesi halinde yenisi ile değiştirmelidir. Özellikle evde yaşayan > 65 yaş ve/veya COVID-19’un ağır seyretmesine neden olabilecek risk faktörü olan bireyler mümkünse aynı evde bulunmamalı ya da temas riski en aza indirilmelidir.
 7. Hastanın ev içindeki hareketi olabildiğince sınırlı olmalıdır.
 8. Hasta, varsa ayrı tuvalet ve banyo kullanmalıdır
 9. Ortak tuvalet, banyo kullanılıyorsa bu alanlar iyi havalandırılmalıdır. Banyo ve tuvaletler günde en az bir kez sulandırılmış çamaşır suyuyla (1:100 normal sulandırmada) (Sodyum hipoklorit Cas No: 7681-52-9) temizlenmelidir.
 10. Hastaya ve yakınlarına solunum hijyeni konusunda eğitim verilmelidir (Öksürme veya hapşırma sırasında bir mendille (tercihen kağıt mendille) ağzını kapatmalı, kullanılmış mendiller ağzı kapalı ve delik olmayan naylon poşetlere konularak ağzı kapatılarak, ikinci bir naylon poşet içerisinde atılmalı, ellerini sık yıkamalı).
 11. Hasta, kişisel eşyalarını başkaları ile paylaşmamalı, ev halkının bardak, tabak, havlu gibi eşyalarını kullanmamalı; eğer kullanması gerekirse bu eşyalar su ve sabunla yıkanmalıdır. Vakanın kullandığı kıyafetler, havlu, çarşaf gibi tekstil ürünleri 60-90°C’de çamaşır deterjanı ile yıkanmalıdır
 12. Hasta odasının temizliği esnasında eldiven ve tıbbi maske kullanılmalıdır. Solunum yolu sekresyonları veya vücut çıkartıları ile kontamine olması durumunda tüm yüzeylerin 1:100 23 normal sulandırma ile hazırlanmış çamaşır suyuyla (Sodyum hipoklorit Cas No: 7681-52- 9) temizlenmesi, belirgin şekilde kirlenme olduğunda 1:10 normal sulandırma ile hazırlanmış çamaşır suyuyla kullanılmalıdır. [Çamaşır suyu hazırlama oranları (%10’luk): 1/10’luk çamaşır suyu hazırlanışı: 1 ölçü çamaşır suyu +9 ölçü su (5000-6000 ppm klor açığa çıkarır) 1/100’lük çamaşır suyu hazırlanışı: 1 ölçü çamaşır suyu + 99 ölçü su (500- 600 ppm klor açığa çıkarır)] 1/100’lük çamaşır suyu elde etmek için pratik olarak 10 litre su içine 1 küçük çay bardağı çamaşır suyu konulur.
 13. Tüm ev sakinleri kendi sağlık durumlarını takip etmeli ve herhangi bir belirti ortaya çıkması durumunda sağlık kurumuna başvurmalıdır.
 14. Hastanın genel durumu bozulduğunda 112 aranarak tıbbi yardım istenmeli ve hastanın durumu hakkında sağlık kuruluşuna bilgi verilmelidir.
 15. Hastanın nakli gerekli ise nakil sırasında mutlaka tıbbi maske takmaları sağlanmalıdır.
Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Ana Yurttan Ata Yurda Kardeşlik Köprüsü Ana Yurttan Ata Yurda Kardeşlik Köprüsü...

Osmangazi Belediyesi, tarihte ilk kez ‘Türk’ kelimesinin geçtiği Orhun Yazıtları’nın yer aldığı Moğolistan’ın Arkhangai Belediyesi ile ...

Dündar’dan Şehit Evine Taziye Ziyareti Dündar’dan Şehit Evine Taziye Ziyareti...

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, görev yeri olan Burdur’da şüphelileri kovaladığı sırada aldığı darbe sonucu düşerek başından...

BUÜ’lü projeye TÜBİTAK’tan Türkiye 2.liği BUÜ’lü projeye TÜBİTAK’tan Türkiye 2.liğ...

Bursa Ahmet Erdem Anadolu Lisesi son sınıf öğrencisi Ezgi Boz’ün yürüttüğü “Kollajenin Saanen Teke Spermasının Dondurulabilirliği Üzeri...

BTSO ve Anadolu Sigorta’dan ‘Güvenli Gelecek’ Protokolü BTSO ve Anadolu Sigorta’dan ‘Güvenli Gel...

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) ile Anadolu Sigorta, BTSO üyelerine ve üyelerin sahibi oldukları firmaların çalışanlarına yönelik ...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Bu ülkede kim ekonomik kriz var diyor… Bu ülkede kim ekonomik kr...

Özellikle ülkemizde bazı çığırtkanlarının bu ülkede kriz var...

Sıra geldi diyabet ve obezite ile mücadeleye… Sıra geldi diyabet ve obe...

Dünyayı tehdit eden salgının belini kırmak için ülkelerin ta...

Bursalılar burada nefes alacak… Bursalılar burada nefes a...

Osmangazi Belediyesi, Uludağ’ın eteklerinde 42 bin dön...

Tatili yapılamayan mali tatil uygulaması Tatili yapılamayan mali t...

Sevgili Manşet16 okuyucuları; Yazımı hazırlarken yaklaşık 86...

Ana Yurttan Ata Yurda Kardeşlik Köprüsü Ana Yurttan Ata Yurda Kar...

Osmangazi Belediyesi, tarihte ilk kez ‘Türk’ kelimesinin geç...

Dündar’dan Şehit Evine Taziye Ziyareti Dündar’dan Şehit Evine Ta...

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, görev yeri olan B...

BUÜ’lü projeye TÜBİTAK’tan Türkiye 2.liği BUÜ’lü projeye TÜBİTAK’ta...

Bursa Ahmet Erdem Anadolu Lisesi son sınıf öğrencisi Ezgi Bo...

BTSO ve Anadolu Sigorta’dan ‘Güvenli Gelecek’ Protokolü BTSO ve Anadolu Sigorta’d...

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) ile Anadolu Sigorta, BT...

Yıldırım’da Ambulanslar Dezenfekte Ediliyor Yıldırım’da Ambulan...

Yıldırım Belediyesi, dünya genelinde binlerce kişinin ölümün...

Hepimizi korkutan istatistikler… Hepimizi korkutan istatis...

  Yaşadığımız salgın sürecinde sosyal bilimcilerin heme...

Neyiz ve Nerelerdeyiz… Neyiz ve NerelerdeyizR...

Merhaba Sevgili Manşet 16 okuyucuları, “Normalleşmeye” başla...

Millet’e Modern Pazar Alanı Millet’e Modern Pazar Ala...

Yıldırım Belediyesi’nin, Millet Mahallesi’ne kazandıracağı k...

TEKNOLOJİ HABERLERİ