Yerelin Sesi, Genelin Yansıması
Yerelin Sesi, Genelin Yansıması

COVİD SONRASI BURSA SAĞLIK TURİZMİ

Bütün dünyada yaşamı ve ekonomileri alt üst eden bir pandemi yaşıyoruz. Çok zor ve sıkıntılı günlerden sonra tünelin ucu görünmeye başladı ve pandemi yavaş yavaş bitiyor. Bu süreçte dünyanın anlı şanlı ekonomilerine ve gücüne sahip bir çok ülkenin sağlık sistemlerinin ve ekonomilerinin çöktüğünü gördük. Birçok ülkede sosyal ve insani değerler yerle bir oldu insanlar sokaklarda, […]

21 Haziran 2020 - 14:02 'de eklendi ve 17805 kez görüntülendi. A+A-

COVİD SONRASI BURSA SAĞLIK TURİZMİ

Bütün dünyada yaşamı ve ekonomileri alt üst eden bir pandemi yaşıyoruz. Çok zor ve sıkıntılı günlerden sonra tünelin ucu görünmeye başladı ve pandemi yavaş yavaş bitiyor. Bu süreçte dünyanın anlı şanlı ekonomilerine ve gücüne sahip bir çok ülkenin sağlık sistemlerinin ve ekonomilerinin çöktüğünü gördük. Birçok ülkede sosyal ve insani değerler yerle bir oldu insanlar sokaklarda, huzur evlerinde ölüme ter edildi. Hastaneler yetersiz kaldı ve koridorlar insan cesetleriyle doldu.

Sağlık alt yapısı ve sosyal bağları çok güçlü olan ülkemiz bu sorunla çok başarılı bir şekilde mücadele etti ve en az zararla savaşı kazandı. Pandemi öncesinde de sağlık turizmi açısından çok önemli bir yerde olan Türkiye, sağlık alt yapısının gücünü bir kez daha ispatlayıp bütün dünyaya duyurarak önümüzdeki dönem sağlık turizminden çok daha fazla miktarlarda ekonomik getiri elde edebileceğinin sinyallerini gösterdi. Daha önce Türkiye’de sağlık turizminin merkezi konumunda olan İstanbul maalesef pandeminin de merkezi oldu. Durum böyle olunca sağlık turizmi ağırlığının başka şehirlere kayabileceği ve buna aday önemli bir şehir olarak da Bursa’nın olabileceğini gördük.

Bursa sahip olduğu tarihi mirası ve doğasıyla önemli bir değer olmasının yanı sıra, zengin kültürel alt yapısı ile birlikte Dünya’da popüler olan ekoturizm konusunda da önemli avantaja sahiptir. Doğal yaşam, doğal beslenme ve sağlıklı yaşlanmayı kapsayan ekoturizm, Bursa’nın pek çok alanında rahatlıkla yapılabilir.

Avrupa tarihi Termal Kentler Birliğine de kabul edilen ve bu birliğin üyesi olan Bursa, şifalı termal suları ile sağlık turizminde önemli bir yer edinebilir. Termal su birçok kronik hastalığın tedavisinde önemli avantajlar sağlamakta ve birçok tamamlayıcı tedavi rahatlıkla yapılabilmektedir.

Bursa’da dünya standartlarında ve hatta onun ötesinde her türlü tıbbi ve cerrahi tedaviyi yapabilen, ileri düzey tanı araçlarını güvenilir ve hızlı bir şekilde kullanan, gerek hekim gerekse yardımcı sağlık personeli olarak yüksek nitelik ve nicelikte ekiplere sahip kamu ve özel hastanelere sahibiz. Hekime, tetkiklere ve tüm sağlık hizmetlerine ulaşma ve sonuçlandırma sürelerimiz dünyanın ileri ülkelerinden çok daha kısa ve çok daha güvenli.

Bursa’da Sağlık Turizmi özellikle 3. Yaş sağlığı, sağlıklı yaşlanma ve wellness alanlarında ekoturizm ile birleştirildiğinde çok farklı bir boyuta taşınabilir.

Tüm bunların yanı sıra Ülkemiz sağlık hizmeti maliyetleri açısından Amerika, İngiltere, Almanya ve diğer ileri ülkelere göre 3-4 kat ucuz tedavi maliyetleri ile çalışmaktadır. Bursa’da tedavi maliyetleri Türkiye ortalamasına göre çok daha düşük kalmaktadır.

Bu ve daha bir çok avantajı bir araya getirdiğimizde Sağlık Turizminin Bursa için çok ciddi bir ekonomi ve istihdam alanı olabileceği net olarak görünmektedir.

Önemli olan nokta bu süreçte Bursa’yı Covid açısından daha güvenli bir şehir haline getirmek ve bunu tanıtabilmektir. Şehrin dinamiklerinin bu konuda çok ciddi bir hazırlık ve çalışma yaptığını da bilmekteyiz.

Sağlık Bakanlığımız normalleşme dönemi ile ilgili olarak her saha da yapılması gerekenleri, tedbirleri yönergeler halinde belirlemiş ve sahada uygulamalar başlamıştır. Sağlık kurumları, konaklama tesisleri, restoran, kafe ve benzeri diğer sosyal alanlar için sertifikasyon süreçleri başlamalı ve covid güvenli kurum sertifikaları verilerek güven belgelenmelidir.

Çalışmalar bu yöndedir ve yakında Bursa için sağlık turizmi açısından müjdeli haberler gelmeye başlayacağını umuyorum.

Önceliğimiz sağlığınız

www. profdrsedatdemir.com

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Katı atık bedeli su faturasından çıkarılıyor Katı atık bedeli su faturasından çıkarıl...

Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi’nde alınan kararla bugüne kadar BUSKİ faturaları ile tahsil edilen katı atık toplama bedeli, artık BU...

Milletvekili Atilla Ödünç BTÜ Yerleşkelerini İnceledi Milletvekili Atilla Ödünç BTÜ Yerleşkele...

Bursa AK Parti Milletvekili Atilla Ödünç Bursa Teknik Üniversitesi yerleşkelerinde incelemelerde bulundu. Yıldırım ve Mimar Sinan Yerle...

Yıldırım’da Altyapı Kalitesi Artıyor Yıldırım’da Altyapı Kalitesi Artıyor...

Yıldırım Belediyesi, asfalt kaplama, parke ve bordür uygulamaları ile ilçenin cadde ve sokaklarındaki kalite standartlarını artırıyor. ...

Acemler’den bir yük daha kalktı Acemler’den bir yük daha kalktı

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin, Acemler Kavşağı’nın yükünü hafifletmek için projelendirdiği, İzmir yolu ve Mudanya istikametinden gele...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Katı atık bedeli su faturasından çıkarılıyor Katı atık bedeli su fatur...

Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi’nde alınan kararla bugüne ...

Taban: “Her Mahallemizde Güzel Güzel Alanlar Oluşturacağız” Taban: “Her Mahallemizde ...

Huzur Mahallesinde devam eden tretuvar çalışmalarını yerinde...

Milletvekili Atilla Ödünç BTÜ Yerleşkelerini İnceledi Milletvekili Atilla Ödünç...

Bursa AK Parti Milletvekili Atilla Ödünç Bursa Teknik Üniver...

Yıldırım’da Altyapı Kalitesi Artıyor Yıldırım’da Altyapı Kalit...

Yıldırım Belediyesi, asfalt kaplama, parke ve bordür uygulam...

Acemler’den bir yük daha kalktı Acemler’den bir yük daha ...

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin, Acemler Kavşağı’nın yükünü ...

Bursaspor için birlik mesajları Bursaspor için birlik mes...

Bursaspor Kulüp Başkanı Erkan Kamat’ı ağırlayan Bursa Büyükş...

Matlı: “Pandemi Sonrası Yeni Dönemde Firmalarımıza Yol Gösterici Olacağız” Matlı: “Pandemi Sonrası Y...

Avrupa Ticaret Borsaları Birliği’nin Türkiye’deki ilk ve tek...

Başkan Taban Park Bahçeler Personeliyle Buluştu Başkan Taban Park Bahçele...

Belediye Başkanı Alper Taban, belirli aralıklarla yapılan bi...

‘Tarihimizden Güç Alarak Geleceğimizi Planlıyoruz’ ‘Tarihimizden Güç Alarak ...

Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, kentsel dönüşümün ön...

Motor Yağı Değişiminde İzin Belgesi Dönemi Motor Yağı Değişiminde İz...

İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) Başkanı Yavuz Uğurdağ,...

TEKNOLOJİ HABERLERİ