Yerelin Sesi, Genelin Yansıması
Yerelin Sesi, Genelin Yansıması

BTSO Acil Eylem Planıyla Türkiye’ye Örnek Oldu

Türkiye’nin en büyük ticaret ve sanayi odası konumunda bulunan Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), üyelerini koronavirüsün oluşturduğu tahribattan korumak amacıyla acil eylem planı geliştirdi. BTSO, 45 bin üyesi için tüm iletişim platformlarını hizmete açarak 7 gün 24 saat hizmet vermeye başladı.   Türkiye’de ilk vakanın tespit edildiği 11 Mart tarihinden önce harekete geçen BTSO, […]

08 Nisan 2020 - 12:21 'de eklendi ve 310 kez görüntülendi. A+A-

BTSO Acil Eylem Planıyla Türkiye’ye Örnek Oldu

Türkiye’nin en büyük ticaret ve sanayi odası konumunda bulunan Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), üyelerini koronavirüsün oluşturduğu tahribattan korumak amacıyla acil eylem planı geliştirdi. BTSO, 45 bin üyesi için tüm iletişim platformlarını hizmete açarak 7 gün 24 saat hizmet vermeye başladı.

 

Türkiye’de ilk vakanın tespit edildiği 11 Mart tarihinden önce harekete geçen BTSO, Çin’deki virüs salgınının yaygınlaşmasıyla birlikte Türkiye’nin tedarik sıkıntısı yaşamaması için Şubat ayında kentin yerli üretim kapasite raporunu hazırlayarak TBMM’ye sundu. Koronavirüsün Türkiye’ye de sıçramasıyla 11 Mart tarihinde ‘Kriz Masası’nı oluşturan BTSO, bünyesindeki komite yönetimleri, konsey başkanları ve meclis üyeleri ile virüsün sektörlere etkisinin analizini gerçekleştirdi. İş dünyasının görüş, öneri ve taleplerine ilişkin hazırladığı raporu Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ve TOBB ile paylaşan BTSO, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi’ni de alanında uzman isimlerin özel sunumlarıyla tüm iletişim platformlarında üyelerinin bilgisine sundu. BTSO ayrıca, SGK ve vergi uzmanlarından oluşan danışman ekiple üyelerine devlet destekleri ve teşviklere ilişkin detaylı bilgiler vermeye başladı.

 

3 BİN ÜYE GÖRÜŞ, ÖNERİ VE TALEP BİLDİRDİ

Acil eylem planı doğrultusunda alınması gereken ilave tedbirleri ekonomi yönetimine aktaran BTSO, işletmelere can suyu olacak nitelikteki ‘Nefes Kredisi’ hazırlıklarını son aşamaya taşıdı. İhracatçılar için Stok Desteği Masası kuran, Dijital Oda Projesi kapsamında da Oda belgelerini online ortamdan ücretsiz olarak sunmaya başlayan BTSO, 45 bin üyesinin sorun ve talepleri için de 7 gün 24 boyunca ulaşabilecekleri WhatsApp iletişim hattı oluşturdu. BTSO üyeleri, WhatsApp hattıyla birlikte Oda’nın resmi web sitesine girerek ‘BTSO Yanınızda’ paneliyle de sesini duyurabiliyor. ‘Üye WhatsApp İletişim Hattı’ ve ‘BTSO Yanınızda’ paneli aracılığıyla 3 bini aşkın üyesinin talebini alan BTSO, sektör temsilcilerinden gelen her talebi, ilgili kurumlar ve bakanlıklarla güncel olarak paylaşmaya devam ediyor.

 

İHTİYAÇ SAHİPLERİNE 10 BİN ERZAK PAKETİ

20 Mart tarihinde kent ekonomisinin nabzını tutmak amacıyla tüm sektörler için ‘Koronavirüs Ekonomik Etki Anketi’ hazırlayan BTSO,  anket sonuçlarına göre öne çıkan ilave destek taleplerini de ikinci kez rapor haline getirerek TOBB Yönetimine sundu. Bursa Valiliği koordinasyonunda oluşturulan Vefa Destek Grubu’nda da yer alan BTSO, sokağa çıkma yasağı bulunan 65 yaş üzeri vatandaşlar için hazırlanan 10 bin adet erzak paketini ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırmaya başladı.

 

CERRAHİ MASKEDE SERİ ÜRETİM HAZIRLIĞI

Türkiye’nin medikal malzemeleri üretimi konusunda da girişimde bulunan BTSO, Bursa Valiliği koordinasyonunda kentteki üniversiteler, teknoloji transfer ofisleri ve mükemmeliyet merkezlerinin katılımıyla Proje İcra Kurulu oluşturdu. Maske, koruyucu kıyafetler, ateş ölçer ve dezenfektan ile solunum cihazı gibi medikal ürünlerin BUTEKOM’da üretimi için başlatılan çalışmaların ardından 10 bin adet yüz koruyucu siperliği İl Sağlık Müdürlüğü’ne verilmek üzere hazırlayan BTSO, sağlık çalışanlarının şu anda en çok ihtiyaç duyduğu malzemelerden olan cerrahi maskenin seri üretimi için BUTEKOM bünyesinde hazırlıklara başladı.

 

ÜYE AİDATLARI EKİM AYINA ERTELENDİ

BTSO, Türkiye’nin koronavirüse karşı başlattığı topyekün mücadele kapsamında üyelik ve munzam aidatların ertelenmesi için de TOBB’a başvurdu. Böylece Ticaret Bakanlığı’nın onayı doğrultusunda Haziran ayında ödenmesi gereken söz konusu aidatlar Ekim ayına ertelendi.

 

TOPLANTILAR VİDEO KONFERANSLA

Türkiye’deki oda ve borsalar arasında online platformda ilk meclis toplantısı da BTSO tarafından gerçekleştirildi. Meclis üyelerinin tamamına yakınının katıldığı video konferans yöntemiyle düzenlenen toplantıda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından başlatılan ‘Biz Bize Yeteriz Türkiyem – Milli Dayanışma Kampanyası’na 1 milyon TL’lik destek çıktı. Meclis toplantıları ile birlikte sektörel sorunların masaya yatırıldığı komite ve konsey toplantılarının yanı sıra iş dünyasının eğitim ve gelişim platformu olan BTSO Akademi de dijital ortama taşındı. BTSO Akademi kapsamında video konferansla düzenlenen toplantıları ortalama 1.000 kişi takip ediyor.

 

“ÜYELERİMİZİN YANINDA OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Çin’de ortaya çıkan COVID-19 salgınının tüm dünyada olduğu gibi Bursa’da da sosyal ve ekonomik hayatı derinden etkilediğini ifade etti. Bu zorlu süreçte Oda ile üye arasındaki iletişim köprüsünü daha da güçlü tutmayı amaçladıklarını belirten Başkan Burkay, “Virüsle mücadele kapsamında ilk günden bu yana ekibimizle yoğun bir mesai harcıyoruz. Üyelerimizin bu sancılı süreci en az zararla atlatabilmeleri için kriz yönetim ekibimizle birlikte hazırladığımız ‘Acil Eylem Planımız’ doğrultusunda önemli adımlar attık. Tüm iletişim platformlarımızı Bursa iş dünyamızın sorun, talep ve önerilerine açık hale getirdik.  Bizlere ulaşan tüm sorunları ve çözüm önerilerimizi devletin en üst düzey yetkilileri başta olmak üzere bakanlar ve kamu bürokrasisiyle paylaşmayı sürdürüyoruz. BTSO olarak 45 bin üyemizin yanında olmaya devam edeceğiz.” dedi.

 

BTSO’DAN BURSA İŞ DÜNYASINA ‘İSTİHDAMI KORUYALIM’ ÇAĞRISI

BTSO ve Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) öncülüğünde Bursa’da faaliyet gösteren 80’i aşkın iş dünyası ve sivil toplum kuruluşu temsilcisi, koronavirüs sürecinde ‘İstihdamı Koruyalım’ çağrısında bulundu. Bursa iş dünyasının adına BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay tarafından yapılan ortak açıklamada, “İçinde bulunduğumuz çetin şartları; ancak milli birliğimizi koruyarak ve dayanışma içinde hareket ederek aşabiliriz. Üretim ve hizmet kapasitemizi muhafaza ederek, istihdamımızı korumak da daha güçlü bir gelecek için her birimizin taşıması gereken ortak bir sorumluluktur. Hükümetimiz, bu olağanüstü dönemde gerek uyguladığı sağlık stratejileri gerekse de çalışma hayatının tüm aktörlerini ilgilendiren destek paketleriyle dünyaya örnek bir yaklaşım sergilemektedir. Bu kapsamda istihdamı korumak adına uygulanan ‘Kısa Çalışma Ödeneği’ şartları da önemli oranda iyileştirildi. Tüm firmalarımızı bu imkandan faydalanmaya davet ediyoruz.” açıklamaları yer aldı.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Hayvanat Bahçesi yeni sosyal hayata hazır Hayvanat Bahçesi yeni sosyal hayata hazı...

Tüm dünyayı etkisi altına alan ‘Covid 19’ salgını yüzünden 24 Mart’ta kapılarını ziyaretçilere kapatan Bursa Büyükşehir Bel...

Osmangazi’da Şadırvanlı Han Yeniden Hayat Buldu Osmangazi’da Şadırvanlı Han Yenide...

Osmangazi Belediyesi’nin Kayhan Mahallesi’nde yer alan Şadırvanlı Han’da yürüttüğü rekonstrüksiyon çalışmaları sona erdi. Yıllardır atı...

BTB’den, Laboratuvar ve Depoculuk İşletmesi… BTB’den, Laboratuvar ve Depoculuk ...

Bursa Ticaret Borsası, ülkemizde tarım ürünleri ticaretinin kolaylaştırılması, geliştirilmesi ve bölge tarımına katma değer sağlanması ...

İnegöl’de 200 Bin Çiçek Toprakla Buluşuyor İnegöl’de 200 Bin Çiçek Toprakla Buluşuy...

İnegöl Belediyesi; şehrin muhtelif caddelerine, park ve dinlenme alanlarına, şehri güzelleştirecek ve estetik bir görünüme kavuşturacak...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Op.Dr. Köksal Yurda Eken yazılarıyla Manset16’da Op.Dr. Köksal Yurda Eken ...

Köksal Yurda Eken kimdir? 1970 Yılında Sivas Divriği’d...

Sıra geldi diyabet ve obezite ile mücadeleye… Sıra geldi diyabet ve obe...

Dünyayı tehdit eden salgının belini kırmak için ülkelerin ta...

Hayvanat Bahçesi yeni sosyal hayata hazır Hayvanat Bahçesi yeni sos...

Tüm dünyayı etkisi altına alan ‘Covid 19’ salgın...

Osmangazi’da Şadırvanlı Han Yeniden Hayat Buldu Osmangazi’da Şadırv...

Osmangazi Belediyesi’nin Kayhan Mahallesi’nde yer alan Şadır...

BTB’den, Laboratuvar ve Depoculuk İşletmesi… BTB’den, Laboratuva...

Bursa Ticaret Borsası, ülkemizde tarım ürünleri ticaretinin ...

İnegöl’de 200 Bin Çiçek Toprakla Buluşuyor İnegöl’de 200 Bin Çiçek T...

İnegöl Belediyesi; şehrin muhtelif caddelerine, park ve dinl...

Başkan Yılmaz’dan Yeniden Kepenk Açan Esnafa Ziyaret Başkan Yılmaz’dan Yeniden...

Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, sosyal hayatın başla...

MHP‘nin normalleşme sürecinde ilk ziyareti DOSABSİAD’a MHP‘nin normalleşme sürec...

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Bursa İl Başkanı Cihangir K...

Osmangazi Mücadelesiyle Örnek Oldu Osmangazi Mücadelesiyle Ö...

Türkiye’de koronavirüs salgınının görüldüğü Mart ayından iti...

Büyükşehir’de çevre için güç birliği Büyükşehir’de çevre için ...

Bursa’da hafriyat ve inşaat atıklarını kaçak olarak doğal or...

“Pandemi Sonrası Bursa Yatırım Üssü Olacak” “Pandemi Sonrası Bursa Ya...

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Bursa Şubes...

TEKNOLOJİ HABERLERİ