Reklamı kapat
Manşet16
Manşet16

BİLİCİ: HER YER OKUL HER YERDE YAŞAM BOYU EĞİTİM

Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü tarafından farklı öğrenim ve yaş seviyesindeki bireylerin istihdam edilebilirliklerini ve sosyo-kültürel gelişimlerini artırmak amacıyla düzenlediği “Öğrenme Şenliği” Bursa’da gerçekleştirildi. Bursa Valiliği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından organize edilen şenlikte Halk Eğitim Merkezleri ve Olgunlaşma Enstitüsü kursiyerleri tarafından hazırlanan el emeği göz nuru ürünler sergilendi. Kent Meydanında […]

24 Ekim 2019 - 14:40 'de eklendi ve 104 kez görüntülendi. A+A-

BİLİCİ: HER YER OKUL HER YERDE YAŞAM BOYU EĞİTİM

Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü tarafından farklı öğrenim ve yaş seviyesindeki bireylerin istihdam edilebilirliklerini ve sosyo-kültürel gelişimlerini artırmak amacıyla düzenlediği “Öğrenme Şenliği” Bursa’da gerçekleştirildi.

Bursa Valiliği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından organize edilen şenlikte Halk Eğitim Merkezleri ve Olgunlaşma Enstitüsü kursiyerleri tarafından hazırlanan el emeği göz nuru ürünler sergilendi. Kent Meydanında gerçekleştirilen şenliğin açılış programına Vali Yardımcısı Abidin Ünsal, İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Bilici, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü Temsilcisi Ayhan Albay, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Süleyman Çelik ve çok sayıda davetli katıldı.

‘Hiç bilenle bilmeyen bir olur mu?’ sözünü hatırlatan Vali Yardımcısı Abidin Ünsal, “Halkeğitim, örgün eğitim dışında kalanlara her hangi bir yaş sınırı ve sosyal statü gözetmeden tüm vatandaşlarımızın hizmetine sunulan eğitimdir. Bu eğitimler neticesinde insanlarımızın özgüveni artıyor ve bir şey öğrenmenin ve bilmenin mutluluğunu yaşıyor. Aynı zamanda sosyalleşmenin de bir aracı oluyor. Öğrenme şenlikleri organizasyonunda emeği geçenleri kutluyorum.” dedi.

Organizasyonda emeği geçenlere teşekkür eden MEB Hayat Boyu Genel Müdürlüğü Temsilcisi Ayhan Albay; “Hayat Boyu öğrenme okullarla sınırlı kalmayan evde, işte kısacası hayatı her alanında gerçekleştirilebilen; öğrenmenin yaş sosyal ve ekonomi statü ile bağlantısı olmayan, seviyelere bakılmaksızın her hangi bir engel olmadan sürdürülebileceği gösterilen temel kavramlardan biridir. Ülke olarak hayat boyu öğrenme alalındaki hedefimiz farklı öğrenim ve yaş seviyelerindeki bireylerin istihdam edilmeleri; sosya-kültürel gelişimlerini sağlamak için bilgi, beceri ve yeteneklerini geliştirerek öğrenmeye erişimlerini artırmak; öğrenen bireyleri, öğrenen topluma ve öğrenen Türkiye’ye ulaştırmak için bir dönüşüm gerçekleştirmektir. Bu bağlamda öğrenme şenliklerinin önemi daha belirgin olarak ortaya çıkmaktadır. Öğrenme şenlikleri hayat boyu öğrenme faaliyetlerine katılımı artırmayı hedefleyen, öğrenme fırsatları hakkında halkı bilgilendiren, eğlenerek öğrenmeyi teşvik eden, sanatsal ve kültürel gelişimler için programlar etkinliğinin bütünüdür. Öğrenme şenlikleri bireylerde merak ve istek uyandırmak ve öğrenmenin eğlenceli olduğunun fark edilmesini sağlamak ve bireylerin öğrenme süreçlerinde aktif olarak katılmalarını sağlamak amacıyla gerçekleştirilen bir etkinliktir.” dedi.

Düzenlenen etkinlikte konuşan İl Milli Eğitim Müdür Vekili Bilici, “Öğrenmenin hayat boyu devam eden bir süreç olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz. Öğrenme şenliklerinin de bu konuda farkındalık oluşturmak anlamında çok büyük katkı sunduğuna inanıyorum.  ‘Her yer okul, her yerde yaşam boyu eğitim‘ düsturuyla sosyal ve ekonomik seviyeye bakılmaksızın sürdürülen hayat boyu öğrenme, kişinin hayatını daha iyi kontrol etmesine imkân sağlamaktadır. Bursa, öğrenen kent olma yolunda önemli mesafe kat etmiştir. Bizler, 7’den 70’e bir başka deyişle beşikten mezara kadar, ilim öğrenme prensibiyle yanıp tutuşan bir anlayışın temsilcileriyiz” dedi.

Bursa’da 2018-2019 eğitim ve öğretim yılında açılan 10.270 kursa 204.043 kursiyer katıldığını, bu yıl ise Eylül ayı itibariyle ise açılan 2.212 kursta 57.902 kursiyerin halen eğitimlerine devam ettiğini belirten Bilici,  “Eğitimciler olarak bizlerin vazifesi yalnız okul çağındaki öğrencilere eğitim öğretim vermekle bitmiyor. Tüm vatandaşlarımızın hayat boyu devam eden eğitim ihtiyaçlarına cevap vermek de durumundayız. Halk eğitim merkezlerimiz de bu konuda en önemli kurumlarımızdır. Vatandaşlarımız da ilgi ve isteklerine göre bu merkezlerimizde istedikleri gibi eğitim alabiliyorlar” şeklinde konuştu.

Mehter gösterisiyle başlayan şenlikte Halk Eğitim Merkezleri ve Olgunlaşma Enstitüsü kursiyerleri tarafından hazırlanan el emeği göz nuru ürünler sergilendi. Kursiyerlerinin el emeğiyle hazırladıkları çalışmaların yer aldığı stantlar protokol üyeleri ve vatandaşlardan oldukça yoğun ilgi gördü. Stantları gezen İl Milli Eğitim Müdür Vekili Bilici ve protokol, yapılan çalışmaları inceleyerek ürünleri denedi.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Bursa Ticaret Borsası eğitim yardımlarına devam ediyor Bursa Ticaret Borsası eğitim yardımların...

Bursa Ticaret Borsası (BTB), Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) desteği ile geleneksel hale getirdiği eğitim yardımlarına bu sen...

Geleceğin üretim teknolojilerine Türk akademisyenlerden proje desteği Geleceğin üretim teknolojilerine Türk ak...

Uludağ Üniversitesi’nin koordinatörlüğünü üstlendiği ve yaklaşık 2 yıldır devam eden ‘Üretim İçin Tasarımda Sanal ve Arttırılmış Gerçek...

BEBECİLER, ÖĞRENCİLERİN YÜZLERİNİ GÜLDÜRDÜ… BEBECİLER, ÖĞRENCİLERİN YÜZLERİNİ GÜLDÜR...

Bebe Çocuk Konfeksiyon Sektörü Sanayici ve İşadamları Derneği (BEKSİAD), eğitime verdiği destekleri ara vermeden sürdürüyor. Yıldırım M...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
TÜMSİAD’DAN İL EMNİYET MÜDÜRÜ ASLAN’A HAYIRLI OLSUN ZİYARETİ… TÜMSİAD’DAN İL EMNİYET MÜ...

 Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği (TÜMSİAD) Bursa Şubesi ...

Bursa Ticaret Borsası eğitim yardımlarına devam ediyor Bursa Ticaret Borsası eği...

Bursa Ticaret Borsası (BTB), Türkiye Odalar ve Borsalar Birl...

Geleceğin üretim teknolojilerine Türk akademisyenlerden proje desteği Geleceğin üretim teknoloj...

Uludağ Üniversitesi’nin koordinatörlüğünü üstlendiği ve yakl...

Tarihi Kentler Birliği’nin jüri özel ödülü Mudanya’nın Tarihi Kentler Birliği...

Mudanya Belediyesi; Tarihi Kentler Birliği tarafından düzenl...

Bowlingde engeller kalktı Bowlingde engeller kalktı...

Bursa Büyükşehir Belediyesi Engelliler Şube Müdürlüğü Engels...

‘Mizanoğlu Mescidi’ ibadete açıldı ‘Mizanoğlu Mescidi’ ibade...

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin hayırsever desteğiyle yaptığ...

Birimler Arası Futbol Turnuvası sona erdi Birimler Arası Futbol Tur...

Osmangazi Belediyesi’nin personeli arasında dostluk ve dayan...

Yenişehir’de öğrencilere ücretsiz halı saha Yenişehir’de öğrencilere ...

Yenişehir Belediye Başkanı Davut Aydın, öğrencilere halı sah...

BAŞKAN NİLÜFER ÇEVİKEL: ASELSAN İLE İFTİHAR EDİYORUZ… BAŞKAN NİLÜFER ÇEVİKEL: A...

Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi Sanayici ve İş İnsanları De...

TEKNOLOJİ HABERLERİ